Povinné přerozdělování migrantů je zpátky. Kdo nebude chtít, bude platit, plánuje se v Bruselu

19.02.2022 15:23

Francie a Německo se shodují na nutnosti ukončit dobrovolnost v rámci přerozdělování migrantů do jednotlivých zemí Evropské unie. Podle návrhu francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina by nově přerozdělování uprchlíků nemělo být dobrovolné, ale řídit se „závaznější povinnou solidaritou“. Existovala by pak ovšem i možnost, že země, jež nechtějí migranty přijímat, by se mohly „vykupovat“. Členské země EU by tedy měly na výběr – buď migranty „solidárně“ přijímat, nebo místo toho platit.

Povinné přerozdělování migrantů je zpátky. Kdo nebude chtít, bude platit, plánuje se v Bruselu
Foto: YouTube InformativosTvc
Popisek: Migranti v táboře Las Raíces na Kanárských ostrovech, 2021

Anketa

Vyčítáte Okamurově SPD, že obstrukcemi blokuje pandemický zákon?

hlasovalo: 34081 lidí
Podle německé mutace serveru Euractiv si nařízení, které by vytvořilo „závaznější solidaritu“ v rámci přerozdělování migrantů mezi unijními státy, dala za cíl vytvořit Francie. Podle francouzského návrhu by měly státy na výběr, zdali přijmout migranty, nebo zda se raději z přijímání „vyplatí“ a finančně podpoří ty státy, které je budou ochotně přijímat.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin po neformálním zasedání ministrů vnitra jednotlivých členských zemí hovořil o vzájemné dohodě na tom, aby přijímání migrantů bylo pouze dobrovolné v rámci gesce národních států. „Všichni se shodli na tom, že je zde důležitá dávka odpovědnosti a určité závazné solidarity,“ tvrdí.

Solidarita tak dle něho již „nebude dobrovolná“, ale povinná. Francouzský ministr vnitra přitom dodal, že zejména v otázce přerozdělování migrantů do členských zemí EU „potřebujeme více solidarity“.

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová míní, že členské země s tímto přístupem „povinné solidarity“ souhlasí a atmosféra na zasedání byla „velmi pozitivní“.

Francouzský návrh na „povinnou solidaritu“ při přijímání migrantů členskými zeměmi úzce podporuje také německý kabinet. Poslanec Bundestagu za Sociálnědemokratickou stranu (SPD) Lars Castellucci si pochvaluje, že díky migraci Německo získá pracovníky, které potřebuje, a dle něho bude muset nebezpečné cesty do Evropy volit méně lidí.

Upozornil, že je však jasné, že nyní se už žádný stát Evropské unie proti německému a francouzskému záměru nemůže zcela ohradit, jelikož v rámci EU všechny unijní země podepsaly smlouvy v rámci společné azylové politiky. I on však zmiňoval, že by některým státům umožnil se z přijímání migrantů „vykupovat“.

I přes francouzsko-německé spojenectví však zatím není jasné, jestli všechny země EU na zasedání Rady ministrů vnitra 3. března skutečně „povinnou solidaritu“ podpoří.

Zvláště pak, když již i jižním státům, jako jsou Malta a Řecko, došly s přerozdělováním v rámci EU nervy a ony naopak požadují, aby se spíše chránily s větší razancí vnější hranice EU a aby se nelegální migranti dokonce vraceli do zemí původu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

12:42 Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

V první hodině nedělní Partie CNN Prima News se střetli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a předse…