Pozor! Populisté v politice mohou rozpoutat ještě něco horšího, než jen radikální protiestablishmentový program, varuje doktor Mejstřík

21.09.2018 20:11

REPORTÁŽ Cenzura ne. Zákony už máme, jen je dodržovat. „Jediné, co může fungovat, je skutečně ukázat lidem, že je to veřejná síť. Říct: jste skutečně zodpovědni za to, co ve veřejném prostoru říkáte!“ I o sociálních sítích byla v Olomouci řeč na přednášce a následné debatě s doktorem Martinem Mejstříkem z Fakulty sociálních věd UK Praha. Tématem byl populismus v evropské a české politice. „Mohou rozpoutat ještě něco horšího, než jen radikální protiestablishmentový program,“ varoval Mejstřík.

Pozor! Populisté v politice mohou rozpoutat ještě něco horšího, než jen radikální protiestablishmentový program, varuje doktor Mejstřík
Foto: Daniela Černá
Popisek: PhDr. Martin Mejstřík z Fakulty sociálních věd UK Praha na přednášce v v sále Arcidiecézního muzea v Olomouci

Populismus je sice zprofanovaný pojem, ale jistou charakteristiku má. O tom mluvil na přednášce v sále Arcidiecézního muzea v Olomouci doktor Martin Mejstřík. Že se populisté v politice objevují, svědčí o tom, že ve společnosti něco nefunguje. Hovořil také o krizi tradičních politických stran a důvodech, proč o ně ztrácejí lidé zájem. Vysvětloval, jaký mají populisté program, proč zdůrazňují slovo lid a čím se liší od ostatních politických stran. Na závěr přednášky, po které následovala debata, shrnul jejich pozitivní i negativní stránky.

Populisté upozorňují na některá témata třeba zjednodušujícím způsobem, ale tak dlouho, že je tradiční strany začnou brát vážně. „Příklad je ve Francii, kde dlouhou dobu velké politické strany strkaly hlavu do písku před nepovedenou integrací lidí, kteří přicházeli ze severní Afriky, usazovali se na předměstích velkých měst, nebyli tím pádem vidět, nikdo se o ně nezajímal a politici se tvářili, že problém neexistuje.“ Národní fronta i další subjekty na problematice začaly získávat body, tak se toho chopily i tradiční strany. Právě tohle upozorňování může být pozitivní na přítomnosti populistů v politice. Naopak negativní je podle Mejstříka to, že populisté destabilizují společnost. „Říkají, že politické strany jsou špatně, musíme najít nějakou alternativu, nesmíte ničemu věřit, musíte se všeho bát. To vytváří náladu - Václav Havel by řekl blbou náladu - ve společnosti. Pak lidé mohou ztratit důvěru k samotným základům demokracie.“

Anketa

Podporujete návrh Václava Klause ml., aby Česko zákonem omezilo mazání příspěvků na sociálních sítích?

98%
2%
hlasovalo: 7929 lidí
Upozornil i na to, jak se změnilo vyjadřování politiků, na rozdíl, jak se vyjadřovali v 90. letech a dnes. „Jak se vyjadřují naši ústavní činitelé, jeden na druhého nebo na jiné... To by vůbec nemělo být akceptovatelné od nejvyšších státních představitelů. Ale je to tak. Je to bráno jako normativ. Společnost to pak přejímá, že je to něco normálního. Když politik bude mluvit sprostě na veřejnosti, tak proč bych já neměl mluvit sprostě, když je to dovoleno a nikomu to vlastně nevadí.“ Nebezpečné ze strany populistů ve volební kampani je, že tradiční strany místo toho, aby samy pracovaly na možnostech, jak se prosadit, pozorují populisty a přejímají jejich styl. Ale tím si nepomůžou. „Když něco začne říkat populistická strana, lidé to vidí jako originál, ale když to začne říkat tradiční strana, proč by lidé měli věřit těm, co to kopírují. Většinou se to pak mainstreamovým stranám vrátí. Příkladem je kampaň ČSSD v parlamentních volbách, která byla až populistická a víceméně se to minulo účinkem. Lidi nevěřili, že je to jejich program,“ vysvětlil Mejstřík.

Populisté? Může být hůř. Podívejte se na Zlatý úsvit

Mejstřík uvedl příklad Řecka a situaci, kdy se populisté dostali do vlády. Nakonec začali dělat mainstreamovou politiku, což voliče naštvalo. „Strana začala ztrácet voliče. Lidi, kteří si řekli: my jsme volili alternativu proti tradičním stranám, oni nás zradili, musíme najít alternativu, která je ještě více radikální, ještě větší změnu systému. V případě Řecka je to neonacistický Zlatý úsvit. To jsou lidé, kteří nosí hákové kříže, hajlují na náměstí,“ uvedl s tím, že nebudou mít procenta na vítězství ve volbách. Už současné preference jsou ale podle něj „šílené“. „Mají je proto, že lidé jsou rozladění, když populisté ve vládě zklamali.“ Právě v tom je další riziko populistů v politice. „Mohou rozpoutat ještě něco horšího, než jen radikální protiestablishmentový program.“

S přednáškou doktora Martina Mejstříka v přednáškovém sále Arcidiecézního muzea v Olomouci, za kterou sklidit velký potlesk, souvisela debata. A hned první otázka byla na tělo. „Koho budete volit?“ V reakci Mejstřík ujistil, že to nebude žádná z populistických stran. Další tazatel se zajímal o jeho názor na budoucnost, zda se situace vrátí do normálu.

„To je nejtěžší otázka, co se stane s populismem. Často se s těmito stranami stává, jak jsou spojeny s lídrem, že v momentě, kdy odejde – zemře, jde do důchodu, přestane ho to bavit –, tak i strana většinou velmi rychle skončí. Jsou samozřejmě výjimky, kdy se straně podaří předat předsednictví. Můžete se podívat u nás. Kdyby Tomio Okamura odešel z politiky, strana do měsíce zanikne,“ reagoval Mejstřík. Lidé totiž nevolí stranu, ale konkrétního člověka. „U hnutí ANO by to trvalo déle, ale scénář by byl podobný. Otázkou je, do jaké míry budou lidé vyžadovat přítomnost silných osobností, kteří kolem sebe budou mít politickou stranu. Co se týká ideologie samotné, je to samozřejmě složitější. Žijeme v digitálním on-line světě a to nahrává zkratkovitosti. Těžko se dá říci, že populisté vymizí, ale můžeme s tím nějak pracovat.“ Důležitý je podle něj vzdělávací systém a to, aby se lidé uměli vyznat v záplavě informací, které se na ně valí. Zdůraznil, že situace s populismem se velmi liší v různých zemích. „Dá se předpokládat, že pokud se vyřeší problémy, které jsou v současné Evropě, vezme to hlavní argumenty populistickým stranám,“ dodal.

Lidé se zajímali o to, co se bude dít do té doby, než doroste generace mediálně gramotnějších lidí. „Agentura Median zveřejnila průzkum, který dělali na středních školách, kdy dávala studentům porovnat na stejné téma informaci, která se zakládala na faktech, a pak informaci z nějakého dezinformačního média. Polovina studentů nedokázala správně určit, která zpráva je dezinformací. V tom český vzdělávací systém selhává,“ podotkl Mejstřík. „Můžeme vzít příklad z Finska, kde je systém velmi efektivní, ale budují ho od konce 80. let. Dezinformace tam nemají žádnou šanci se prosadit,“ dodal s tím, že se můžeme také podívat na to, kolik dávají peněz na školství.

Cestou podle něj ale není omezování, protože když se něco bude zakazovat, tak o to více pak lidé budou blokované informace vyhledávat. Samozřejmě to ale neznamená, že by si lidé mohli dávat na Facebook, co chtějí. „Jediné, co může fungovat, je skutečně ukázat lidem, že je to veřejná síť. Říct: jste skutečně zodpovědni za to, co ve veřejném prostoru říkáte! Čím dál více se interakce mezi lidmi bude odehrávat přes digitální prostředky.“ Ne cenzura, ale dát najevo, že jsou lidé zodpovědní za svá slova. „Zákony máme, není potřeba nic přijímat.“  

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…