Práva nemocných upraví nový zákon. Pacinet může žádat i odpojení

07.03.2011 8:42

Ministerstvo zdravotnictví zavádí zákon upravující práva nemocných. Pacientům by měl zlehčit komunikaci s lékaři. Informuje o tom Mladá fronta DNES.

Práva nemocných upraví nový zákon. Pacinet může žádat i odpojení
Zákon o zdravotních službách je znovu „otevřen". Před třemi lety ho připravoval tým ministra Tomáše Julínka, nyní ho chce ministerstvo po úpravách pod vedením Leoše Hegera předložit vládě. Výsledkem by mělo být i zvýšení práv pacientů a tím i sebevědomější komunikace s lékaři. Informovala o tom MF DNES.  

Právo na druhý názor 

Norma přinese i právo na druhý názor. To znamená, že nejistotu pacientů při sporném rozhodování jejich ošetřovacího lékaře, bude řešit nový zákon právem konzultovat zdravotní stav s jiným odborníkem.

„Dosud pacienti improvizují a mnohdy si druhý pohled lékaře shánějí tajně, aby to jejich nevěděl. Zákon jejich právo legitimizuje," řekl náměstek ministra zdravotnictví Vítězslav Vavroušek. Nový zákon by měl odbourat hrozbu pacientům, že si konzultaci u jiných lékařů musí zaplatit, protože jim pojišťovna konzultaci neproplatí.

Pacient může volit i smrt

Další plánovanou novinkou bude to, že se pacienti budou moci rozhodnout přerušit léčbu, a to i ve vážných případech - ukončit udržování základních životních funkcí jen pomocí přístrojů.

Zákon počítá s tím, že by člověk v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak s o něj lékaři mají postarat, když o tom sám nebude moci rozhodnout. Prohlášení by mělo být součástí zdravotní dokumentace a mělo by být úředně ověřené.

Vystoupení z anonymity 

Další novinkou je právo znát jméno a příjmení lékaře i ostatních lidí z personálu, kteří se o pacienta starají. Zní to jako samozřejmost, ale není to zdaleka pravidlem. Vedle toho pacient bude také moct odmítnout přítomnost cizích lidí u vyšetření, zvláště pak u choulostivých zákroků.

Nemocnice, která nebude respektovat přání pacienta, aby u jeho vyšetření nebyli přítomní medici, může zaplatit až 500 tisíc korun.

Konec souhlasů v "balíku" 

Pacient by si také nově měl odsouhlasit každý zákrok zvlášť, a to poté co mu ho lékař vysvětlí. Větší práva by měly mít i děti, tedy alespoň ty starší. Pokud nezletilý nebude souhlasit s léčbou, kterou pro něj lékař navrhují, přičemž jeho rodiče mají jiný názor, soud by mu mohl do 24 hodin určit opatrovníka, který rozhodne.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martin Koller přemýšlí nahlas: Otázka zní, čím Babiš dokázal přesvědčit Filipa, aby podpořil vládu ANO a ČSSD, když za to KSČM nic nedostane

21:52 Martin Koller přemýšlí nahlas: Otázka zní, čím Babiš dokázal přesvědčit Filipa, aby podpořil vládu ANO a ČSSD, když za to KSČM nic nedostane

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA „Jestliže KSČM nebude mít ministry, možnost ovlivňovat politiku nedo…