Právo překvapilo. A lékaři nemají co ztratit, hodnotí politolog

11.02.2011 11:31

Lékaři jsou v koncích a svými poněkud vyhrocenými kroky prý nemají co ztratit. Myslí si to alespoň politolog Josef Mlejnek jr. Toho zároveň velmi překvapil i způsob, jakým o celé akci informuje deník Právo.

Právo překvapilo. A lékaři nemají co ztratit, hodnotí politolog

Tematika plánovaného exodu tisíců lékařů nezaměstnává pouze lékaře, pacienty nebo politiky, ale také politology.

Podle jednoho z nich, Josefa Mlejnka jr., je vzniklá krizová situace ve zdravotnictví velmi pikantní nejen v souvislosti s fatálními důsledky, jaké může skutečný odchod lékařů z nemocnic přinést, ale i ze zcela jiného úhlu pohledu.

SLEDUJEME téma Exodus lékařů

Mlejnek v této souvislosti ve svém pátečním komentáři v Lidových novinách hovoří o zajímavém vývoji témat, o nichž v souvislosti se stávkami referuje levicový deník Právo. A to zejména v novodobé historii.

"Kromě stávky železničářů ve druhé polovině devadesátých let zde nedošlo skoro k ničemu, co by stálo normalizačnímu Rudému právu, aby na naši současnost hledělo jako na dění v nepřátelské cizině, za zmínku. Až nyní," opřel se do deníku politolog.

Lékaři jsou prý frustrovaní

Ten se ale nestaví ani na stranu protestujících zdravotníků. "Problém současné lékařské akce spočívá v tom, že se ze skupiny, jež se dlouhodobě cítí finančně frustrovaná, odtrhla sice významná, leč menšinová skupina radikálů věřících v účinnost zorganizované a marketinkově podpořené přímé nátlakové akce," komentuje Mlejnek krizi ve zdravotnictví.

Na tu nahlíží i z pohledu společnosti. "K protestu či ke vzpouře lidi dožene pouze to, když se ocitnou v koncích, (skoro) na dně a nemají už co ztratit," hodnotí z psychologického hlediska důvody, které lékaře k celé kampani vedly.

V rámci akce Děkujeme, odcházíme chtějí z českých nemocnic odejít až tisíce lékařů. Vadí jim zejména špatné finanční, ale i další pracovní podmínky. Pokud svou výhružku naplní, mohou ohrozit i akutní péči o pacienty. Krizová situace se očekává zejména v porodnictví.

Více čtěte:

Heger připustil rezignaci. Rituální oběť nemá smysl, tvrdí Kubek

Vyhladovět je. I tak může jít Heger na lékaře

Úřady práce připraveny. Míst pro doktory bude dost

Signatář petice na adresu lékařů: Ať nevyhrožují, že mě zabijou

Foto: fnbrno.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

18:48 Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

Moderátor Luboš Xaver Veselý v internetové televizi XTV.cz přivítal analytika Petra Robejška. Dozvěd…