Pražský městský soud se bude zabývat žalobou kvůli opencard

24. 10. 2014 17:40

Pražský městský soud začne počátkem prosince projednávat žalobu, kterou se vlastník práv na kartu opencard eMoneyServices (EMS) domáhá na pražském magistrátu vydání bezdůvodného obohacení za údajně neoprávněné používání softwaru ke kartě. ČTK to zjistila z databáze Infosoud. Mluvčí soudu Markéta Puci poté bez dalších podrobností sdělila, že firma po hlavním městě požaduje 42,7 milionu korun. Problematickou opencard by se měli příští týden na svém jednání zabývat pražští radní.

Pražský městský soud se bude zabývat žalobou kvůli opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Karta opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi neúspěšně snaží vyrovnat už řadu měsíců. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.
   
Společnost eMoneyServices získala majetková práva k softwaru opencard od firmy Haguess. V žalobě, kterou má ČTK k dispozici, tvrdí, že Praha vyčerpala rozsah licence k užívání softwaru už v listopadu 2011. "Žalovaný (hlavní město Praha) pokračuje nadále ve vydávání karet se softwarem systému opencard, avšak bez příslušného licenčního oprávnění," uvádí. Podle firmy tak Praha porušuje její autorská práva, a bezdůvodně se tak na její úkor obohacuje.
   
Firma zdůrazňuje, že magistrát opakovaně vyzývala k jednání ohledně porušování licenčních smluv a k dokoupení potřebných licencí. Když se nedočkala odezvy, zaslala Praze koncem letošního května předžalobní upomínku k zaplacení 42,7 milionu a poskytla městu lhůtu do 13. června. Protože Praha částku ani částečně neuhradila, obrátila se eMoneyServices na pražský městský soud. Ten její žalobou začne veřejně řešit 4. prosince. Ještě předtím se jí budou na svém jednání 29. října zabývat pražští radní. Ti by měli rozhodnout o dalším postupu města.
   
Praha původně chtěla k problematickému projektu získat od eMoneyServices majetková práva a provozovat jej sama, firma ale žádala 500 milionů korun. Dosluhující vedení magistrátu v současné době rovněž zvažuje, že by zavedlo zcela jiný systém za 40 milionů korun, který by opencard do dvou let nahradil. V pondělním rozhovoru to ČTK řekl dosluhující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Systém by mohly Praze dodat čtyři firmy, přičemž každá by dodala jednu část. Proti tomu se eMoneyServices ohradila, podle vyjádření jejího mluvčího Martina Opatrného by se firma v takovém případě obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
   
Projektem opencard už se zabývali i trestní soudci. Pětici magistrátních úředníků v únoru nepravomocně uložili podmíněné tresty, a to za údajné zvýhodnění firmy Haguess v projektu. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…