Prezident s pravomocí klást věnce. Takový může vzejít z přímé volby

08.02.2011 21:11

Čtyři z pěti obyvatel ČR podle průzkumu společnosti MÉDEA RESEARCH souhlasí s přímou volbou prezidenta republiky. Politický komentátor Fištejn ale očekává, že občané brzy zjistí, že ani přímou účastí ve volbách nemohou nic změnit.

Prezident s pravomocí klást věnce. Takový může vzejít z přímé volby

Přehnaná očekávání veřejnosti stojí možná za výsledkem průzkumu společnosti MÉDEA RESEARCH, který zjišťoval postoj k přímé volbě prezidenta. Z občanů České republiky nad 18 let s ní souhlasí 80 procent dotázaných, naopak ji odmítá 11 procent a zbývající část neví, nebo v této otázce zaujímá neutrální postoj.

„Není radno vkládat do přímé volby prezidenta příliš velké naděje," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Jefim Fištejn, který působil od roku 1981 jako politický komentátor Rádia Svobodná Evropa, a tak poznal, jak se k této problematice staví především v Německu a Rakousku. Právě Rakousko zažilo při loňských prezidentských volbách rekordně nízkou účast, když přišlo hlasovat jen 49 procent oprávněných voličů.


Zájem by ochabl podobně jako v Rakousku

„Přímá volba má tím větší smysl, čím větší jsou pravomoce s funkcí spojené," zdůrazňuje Fištejn, který v nedávné minulosti patřil do týmu poradců tehdejšího premiéra Jana Fischera, jenž se možná bude o prezidentský úřad za dva roky ucházet. „V USA, Francii a Polsku je přímá volba ospravedlnitelná, ale u nás by lidé po jedné, dvou zkušenostech mohli přijít na to, že rozhodli jen o kladeči věnců, a o přímou volbu by také ztratili zájem jako v sousedním Rakousku," míní Fištejn.

Související: Fischer zpět na Úřadu vlády. Potvrdil, že chce být prezidentem


Z průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 18. - 28. 1. 2011 na reprezentativním vzorku 1103 respondentů, vyplynulo, že z parlamentních stran jsou přímé volbě hlavy státu nejvíce nakloněni příznivci Věcí veřejných (67 procent), ČSSD (66) a KSČM (63). Naopak vlažnější podpory se přímé volbě prezidenta dostává od voličů pravicových stran TOP 09 (57) a ODS (54).

ODS vždy stála na principech zastupitelské demokracie

„U Věcí veřejných výsledek nepřekvapuje, protože jsou založením subjekt, který parazituje na lákavosti principu přímé demokracie," podotýká pro ParlamentníListy.cz Fištejn s tím, že čím je úroveň rozhodování vyšší, tím je zpochybnitelnější. „Zkuste si představit, že by se celosvětově hlasovalo o jaderné energetice. Hlasy odborníků z USA nebo z Evropy by měly stejnou váhu jako australských Aboriginců," nabádá nynější ředitel ruského vysíláni RFE/RL.

V tomto případě ČSSD trochu Veřejné věci následuje. „Naopak ODS je stranou, která vždy stála na principech zastupitelské demokracie. Tam se promítá odpovědnost politika, který vede společnost i proti zprůměrované vůli obyvatelstva. Občanští demokraté tento princip vždy vyznávali," připomíná Fištejn, který v minulosti působil i jako poradce bývalé předsedkyně Senátu Libuše Benešové z ODS.

Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research


Související s přímou volbou prezidenta:


FotoKoláž: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

10:00 Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se ozvala střelba. Policisté na místě činu hlásí několik mrtvých. Budo…