Producent poděkoval Kalouskovi a Besserovi za podporu filmu

3. 7. 2011 15:25

Pokud by neexistoval strop filmových pobídek, jak ho známe dnes, filmové investice v Česku by se zvýšily pětkrát až desetkrát, tvrdí producent Matthew Stillman. Navzdory výtkám však Stillman ministrovi kultury Jiřímu Besserovi i ministru financí Miroslavu Kalouskovi (oba TOP09) poděkoval, že zavedení pobídek umožnili. Poděkování zaznělo v Otázkách Václava Moravce.

Producent poděkoval Kalouskovi a Besserovi za podporu filmu

Propad objemu filmové produkce v Česku, k němuž došlo před třemi lety, byl způsoben tím, že okolní státy jako Maďarsko či Polsko zavedly pobídky pro filmaře. V loňském roce k  pobídkám přikročilo i Česko a přináší to první výsledky.  Pro letošní rok byla česká vláda připravena vydat na pobídkách 300 milionů korun, což filmoví producenti vítají, ale dodávají, že jde o sumu zcela nedostatečnou. V půli roku již vyčerpána.

Evropskou filmovou mocností je Francie

Česko se stalo dvanáctou evropskou zemí, která pobídky pro filmaře zavedla. Díky tomu z roku na rok skokově naskočila chuť zahraničních filmařů investovat v Česku. Filmaři z USA jsou připraveni utratit až půl miliardy korun.

Čtěte také:
Stát zvládne digitalizaci filmů levněji, míní ministr kultury

„Systém pobídek, který Česko přijalo, není příliš šťastný, protože se o něm rozhoduje z roku na rok. Uvítali bychom větší kontinuitu. Neměl by být přijat žádný finanční strop pobídek," tvrdí producentka Ludmila Claussová.

Ministr Besser uznává, že výtky filmařů jsou na místě, ale brání se s odůvodněním, že loňský rok byl teprve prvním rokem pobídek a systém se bude dále modifikovat. "Doufám, že se mi podaří přesvědčit ministra financí Miroslava Kalouska o navýšení této částky i celkové změně tohoto systému," uvedl Besser. Za zmínku stojí, že filmařskou mocností Evropy, která filmařům poskytuje nemalé pobídky, je Francie.

Sledujeme TÉMA MFF Karlovy Vary

ČR není konkurenceschopná, zatím

Matthew Stillman, zakladatel české produkční společnosti Stillking Films během svého vystoupení v OVM poděkoval ministru kultury Besserovi i ministru financí Kalouskovi za to, že systém pobídek zavedli, ale i on si postěžoval na to, že tento systém, je nedokonalý

„Není úplně pravda, že ČR je v této oblasti opět konkurenceschopná. Všimněte si, že letos se v zemi netočí žádný velký film. Chtěl bych se proto ministra kultury zeptat, proč podporujete systém v této podobě? Pokud by neexistoval strop filmových pobídek, jak ho známe dnes, filmové investice v Česku by se zvýšily pětkrát až desetkrát," uvedl.

Reprofoto: ČT

Sledujeme pořady Václava Moravce

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…