Projekt Obce bez odpadu chce zlepšit způsob nakládání s odpady

03.05.2019 19:39

Zlepšit nakládání s odpady, předcházet vzniku odpadů a zvýšit míru třídění v obcích si klade za cíl celorepublikový projekt Obce bez odpadu. Spolupracuje na něm Institut cirkulární ekonomiky, společnost JRK a Ministerstvo životního prostředí (MŽP); organizace o něm dnes informovaly ve společné tiskové zprávě. Projekt, který potrvá do jara 2020, chce v obcích zkoumat, jak nakládají s odpady.

Projekt Obce bez odpadu chce zlepšit způsob nakládání s odpady
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto

V desítce vybraných obcí společnost JRK provede analýzu nakládání s odpadem, například bude zjišťovat, kolik jakého odpadu je odváženo na skládku. Domácnosti budou vybaveny pytli s QR kódy, které v den svozu budou naplněné odvezeny a evidovány. Následně bude spuštěn systém evidence odpadů ECONIT, který sbírá konkrétní data. Nabídne pak přehled o nakládání s odpady a například také bonusový systém motivující občany k třídění.

Po celý rok se mohou zapojit obce do tří tisíc obyvatel. „Věříme, že se obcím podaří výrazně zvýšit množství vytříděného odpadu. Jsem přesvědčen, že takový přístup může inspirovat i ostatní samosprávy a projekt pomůže předcházet vzniků odpadů v Česku,“ uvedl ředitel společnosti JRK Robin Dufek.

Projekt navazuje na loňskou akci Obce na cestě k minimálnímu odpadu, jehož cílem rovněž bylo snížení komunálního odpadu v obcích. V rámci projektu vytřídila Hlásná Třebáň během druhého a třetího čtvrtletí o 91 procent více papíru, o 60 procent více plastu a o třetinu více skla proti stejnému období v roce 2017. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí vytřídila obec Straškov-Vodochody o 42 procent více plastu a o 78 procent více papíru než v předchozím roce.

Institut cirkulární ekonomiky pracuje na projektech, které umožňují přechod k hospodářství bez odpadu. Jeho posláním je informovat, vytvářet projekty a zavádět postupy ekonomiky, která neprodukuje odpady. Společnost JRK se zabývá řešením nakládání s odpady. Jejím cílem je snížení množství směsného komunálního odpadu, předcházení jeho vzniku a zvýšení míry třídění.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…