Protihlukové stěny se často staví zbytečně. Lidé je někdy ani nechtějí

20.08.2011 16:04

Protihlukové stěny okolo železnice jsou sice zákonem nařízené, ovšem často o ně nestojí ani lidé s okny přímo u tratě. Pokud by se tyto stěny nestaly nutností, ale jen nadstandardem, o který někdo požádá, mohla by se ušetřit během tří let až miliarda korun.

Protihlukové stěny se často staví zbytečně. Lidé je někdy ani nechtějí
Ochranu před projíždějícími vlaky v některých případech nepožadují ani lidé, kteří žijí přímo vedle železnice. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) proto tvrdí, že často jsou protihlukové stěny zbytečností.

Pokud by se změnil zákon, podle kterého jsou bariéry nyní povinnost, mohla by se prý během tří let ušetřit až jedna miliarda korun. Sice taková novela, jež by tuto nutnost omezovala, existuje, její schválení však odborníci odložili.

Proti bariérám lidé často podepisují petice

"V řadě případů se setkáváme s protesty obyvatel a s peticemi, že nechtějí protihlukové stěny. My jako investor s tím ale nic nezmůžeme, musíme dodržovat platnou legislativu," řekl pro ČT Pavel Halla, mluvčí správců kolejí. "Dochází pak k paradoxu, kdy bychom ty investiční prostředky mnohem raději investovali do rozvoje a udržování infrastruktury než do protihlukových opatření. Jenže současná legislativa v této oblasti je tak striktní, že ani neumožňuje případ od případu možnost posouzení výjimky," vysvětluje dál.

Jako konkrétní příklad se dá uvést rodina Brzákových z Úval u Prahy. Před domem nechtěli žádný betonový val, stavbaři ale měli podle zákona povinnost zde bariéru postavit. Nakonec případ rozřešila studie vlivu na životní prostředí, která dala rodině za pravdu.

V Evropské unii jsou doporučené, v ČR povinné

"V klasických členských státech jsou všechny hlukové limity brány jako limity doporučené, nikoliv striktně dané a vyžadované, jako je tomu v Česku. Pak záleží na vyjednávání mezi samosprávou a tím, kdo hluk způsobuje, na jakých konkrétních limitech se v dané lokalitě domluví," popisuje rozdíl mezi českým a zahraničním právem hlavní hygienik Michael Vít.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdy nezapomenu. Modrá, s otevřenými ústy a vypadlým jazykem, tak moje maminka ležela na pokoji v brněnské nemocnici. Kolem chodili lidé, návštěvy…

19:24 Nikdy nezapomenu. Modrá, s otevřenými ústy a vypadlým jazykem, tak moje maminka ležela na pokoji v brněnské nemocnici. Kolem chodili lidé, návštěvy…

„Těžko uvěřitelný článek o přístupu zdravotníků k seniorovi po amputaci prstu na noze mě přesvědčil,…