Radikálním islám v Německu jen kvete. V této spolkové zemi rozkryli alarmující čísla

1. 11. 2017 7:17

Německo se za pouhých několik let stalo evropskou baštou radikálních vyznavačů islámu, kteří se nazývají salafisté. Přestože jsou jejich postoje neslučitelné s hodnotami západní civilizace, německé úřady bezpečnostní hrozby příliš neřeší.

Radikálním islám v Německu jen kvete. V této spolkové zemi rozkryli alarmující čísla
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mešita v Berlíně

Salafisté patří mezi jedny z nejkonzervativnějších „vykladačů“ islámu. Požadují návrat ke kořenům svého náboženství a mimo jiné volají po uplatnění práva šaría, které zahrnuje pestrou škálu skutečně barbarských trestů. Zatímco proti tzv. „krajní pravici“ neváhají německé úřady zasahovat slovem i činem, aktivity tisíce německých salafistů jsou v drtivé většina případů pouze pečlivě monitorovány.

Počet salafistů přitom v Německu roste téměř geometrickou řadou. Ještě před několika málo lety jich žilo v zemi několik stovek, ale nyní jich je podle odhadů zpravodajských služeb přibližně 10 000. Ačkoli představují vážné nebezpečí, mohou svobodně šířit své radikální názory a zneužívat tak plnými doušky německé demokracie a svobodu náboženského vyznání. Zatímco shromáždění příznivců AfD jsou často narušována levicovými „aktivisty“, salafisté mají naprosto volné pole působnosti.

Celý text v němčině je ZDE.

Svědčí o tom nejenom stále rostoucí počet salafistů, ale také neutichající výstavba salafistických mešit. Jak nedávno uvedl deník Rheinische Post, jenom ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko existuje třiasedmdesát salafistických mešit. Skutečná hrozba, která by úřady v zemích východní Evropy více než zneklidnila, nechává zdejší úřady ledově klidnými. „Jakmile bezpečnostní složky zjistí porušování zákona, dojde k uzavření mešity,“ říká ministr vnitra Herbert Reul z CDU.

Konkrétně by k něčemu takovému mohlo z pohledu Reula dojít v případě, že by došlo k porušování ústavního pořádku. K ničemu takovém však dle Reula zatím místní úřady sáhnout nemohou. Byť salafisté se nijak netají svojí touhou prosadit v Německu právo šaría a ani svojí nenávistí vůči demokracii, na uzavření mešity to stále nestačí. „Aktivity provozovatelů salafistických mešit nejsou natolik nebezpečné, abychom mohli některou uzavřít.“

Jedním z hlavních center salafistů je oblast Porúří, kde je v provozu čtyřiadvacet mešit. Podle experta Uwe Reichela-Offermanna se počet mešit ovládaných salafisty v Severním Porýní-Vestfálsku zvýšil na současných třiasedmdesát za pouhé tři měsíce. Po celém Německu jich je potom něco málo přes osmdesát. Společně s tím také dle příslušných německých úřadů také roste počet a míra nenávistných kázání ze strany salafistických imámů. V této spolkové zemi žije přibližně třetina všech německých salafistů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

22:36 Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

I tento čtvrtek odhalil prezident Miloš Zeman řadu svých názorů na ta nejaktuálnější témata odehráva…