Reagan má v Praze svou ulici. Aktivisté: Také krev na rukou

01.07.2011 20:36

Americký velvyslanec Norman Eisen a bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová odhalili v pražské Bubenči ulici pojmenovounou po americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi.

Reagan má v Praze svou ulici. Aktivisté: Také krev na rukou
Jméno amerického prezidenta Ronalda Reagana, jehož nekompromisní přístup k Sovětskému svazu přispěl k pádu komunismu v Evropě, nese od tohoto pátku část ulice Dr. Zikmunda Wintra v blízkosti rezidence amerického velvyslance v Bubenči.

Slavnostního odhalení se zúčastnila bývalá americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová, americký velvyslanec Norman Eisen a zástupci Nadace Ronalda Reagana.

"Tato ulice je symbolem zvláštního přátelství mezi Českou republikou a USA," prohlásil před několika stovkami přítomných velvyslanec.

Strhněte ten mýtus

Když přistoupila k mikrofonu Riceová, ozvalo se ojedinělé volání několika členů skupiny A-kontra v angličtině: "Paní Riceová, strhněte ten mýtus!"

Aktivisté rozdávali letáky s tvrzením, že "lepší je mít ulici pojmenovanou podle zapomenutého spisovatele než podle člověka s krví na rukou".

Reaganovi mimo jiné vyčítali, že podporoval apartheid v Jižní Africe. Valná většina přítomných s kritiky nesouhlasila a dala to hlasitě najevo. Policie nezasahovala.

"Demokracie je dobrá věc, ale občas je hlučná," komentovala situaci Riceová. Poděkovala občanům ČR za obrovskou čest, kterou prokázali pojmenováním ulice po Ronaldu Reaganovi i všem Američanům.

"Pojmenování ulice po prezidentu USA je projevem vděku, respektu a snahy nezapomenout," doplnila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, než společně s Riceovou a velvyslancem strhli plachtu z cedule s novým názvem ulice.

Slavnost byla připomínkou 100. výročí Reaganova narození. Žil v letech 1911 až 2004, prezidentem byl v letech 1981 až 1989. Než vstoupil do politiky, pracoval jako filmový herec, za svoji kariéru ztvárnil 88 rolí a byl také předsedou hereckých odborů.

Psali jsme:
Schwarzenberg: Reagan byl pašák. Uznává ho i Paroubek
Prezident Klaus: Potřebujeme dalšího Reagana a Thatcherovou

Koláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ann, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Triumf Borise Johnsona: „Mohli se podělat!“ Zahradil a Mach v tom vymáchali média. Klaus ml. odeslal do Británie dopis

13:33 Triumf Borise Johnsona: „Mohli se podělat!“ Zahradil a Mach v tom vymáchali média. Klaus ml. odeslal do Británie dopis

Na velký úspěch britských konzervativců premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbác…