Řeknu sprosté slovo! Zeman u Soukupa zase mluvil o Pussy Riot

14. 3. 2019 23:09

Jako každý čtvrtek patřilo večerní vysílání TV Barrandov rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem. Moderátor Jaromír Soukup s ním v pořadu Týden s prezidentem otevřel diskusi nad řadou aktuálních a ožehavých témat hýbajících nejen českou společností. Došlo na lži bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxy, bezpečnostní hrozby v podobě Číny a Ruska, skandály českých politiků a Zemanovy úspěchy či neúspěchy.

Řeknu sprosté slovo! Zeman u Soukupa zase mluvil o Pussy Riot
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Ze začátku moderátor zmínil vznik Národní sportovní agentury, která má zajistit správnou distribuci státních dotací do sportu a tělovýchovy v řádech miliard korun i lepší kontrolu nad nimi. Prezident váhá, zda je to dobrý krok. „Mám sympatie ke sportu. Je to ale vznik nové instituce, úřadu, úředníků, která nebude nezávislá a to tak, že nebude závislá ani na Poslanecké sněmovně, která to schválila,“ řekl prezident.

Dodal, že pokud se z ministerstva vyčlení ti úředníci, kteří se tam zabývají sportem, a nebude se zvyšovat počet úředníků, tak budiž. „Pokud to bude cesta k bobtnání úřednického aparátu a peníze nepůjdou za sportovci tak jako za úředníky, tak jsem proti,“ dodal jasně Zeman.

Poslanecká sněmovna schválila v úterý návrh novely zákona o pobytu cizinců. Úprava umožní rychlejší vyhošťování cizinců opakovaně odsouzených třikrát za úmyslný trestný čin. Soukup podotkl, že počet tresných činů se snížil ze čtyř na tři, což sice prezident vítá, ale zároveň se podivuje, že jich je víc než jeden. „Doufám, že tendence půjdou tímto směrem a Sněmovna vyřadí ve dvou dalších zákonech jen na dva úmyslné trestné činy a pak další na jeden úmyslný trestný čin,“ pousmála se hlava státu a dodala, že jestli se zde cizinec dopustí úmyslného trestného činu, tak by mělo přijít okamžité vyhoštění a nečekat, až to udělá ještě dvakrát.

Chvíli se společně zastavili u návštěvy premiéra Andreje Babiše v Bílém domě, kterou Zeman hodnotí velmi pozitivně. „Babiš hájil zájmy evropské, které jsou i našimi zájmy, mám na mysli cla na vývoz evropských aut. A hájil české národní zájmy, když Trumpovi odmítl americký zkapalněný plyn se slovy, že je podstatně dražší než ten ruský,“ zhodnotil spokojeně.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý nedávno prohlásil, že jako největší světové nebezpečí vidí Čínu a Rusko. Zeman podotkl, že si všímá, že stejně hovoří i generál Pavel, a zaznamenal i výrok bývalého amerického generála, že do deseti let dojde k válce mezi USA a Čínou. „Byl bych velmi nerad, abychom se vraceli ke studené nebo horké válce. V obou případech to škodí naší zemi,“ reagoval na jejich slova Zeman.

Následně Soukup připomněl, že se blíží slovenské prezidentské volby a o víkendu již proběhne jejich první kolo. Prezident na to upozornil, že kromě Slováků by se nikdo do slovenských prezidentských voleb neměl vměšovat. „Kdyby to někdo udělal veřejným prohlášením, tak tomu kandidátovi prokáže medvědí službu,“ míní.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle výzkumu je favoritkou v prezidentských volbách právnička Zuzana Čaputová. Prezident uvedl, že dobře zná prezidentského kandidáta a místopředsedu Evropské komise Šefčoviče. „Pana Šefčoviče znám velmi dlouho a jeho zkušenosti s energetikou jsou vynikající. Čaputovou neznám vůbec,“ uvedl. Okomentoval i dalšího prezidentského kandidáta, soudce Ústavního soudu Štefana Harabina. „Je to významný právník a bývalý ministr spravedlnosti,“ poznamenal.

Poté si moderátor postěžoval, jakými věcmi se nyní zabývá Poslanecká sněmovna místo řešení důležitých věcí, že se zabývají jen sami sebou. Zmínil nevhodné hudební vystoupení současného předsedy Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v hlavním sále Sněmovny. Výroky poslance SPD Miloslava Roznera o „pseudokoncentráku“ v Letech či slova Václava Klause ml. (ODS) u řečnického pultíku.

S tím ale prezident nemůže prý souhlasit. „Není to pravda. Na výborech i na plénu se projednává celá řada zákonů. Tyto tři uvedené věci, to je jen mediální pěna. Novináři, kteří nedokážou pochopit zákony, protože jsou pro ně složité, dokážou jen pochopit, že někdo zpívá s kytarou a že mluví o koncentráku,“ zastal se tentokrát Zeman práce Poslanecké sněmovny.

Dostalo se i na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která v minulém týdnu oznámila, že důchodová reforma není potřeba. „Maláčová se asi domnívá, že si vystačíme s průběžným systémem, který se případně upraví, to ale platí do okamžiku, kdy funguje ekonomika,“ řekl prezident a dodal, že pokud dojde k opačnému vývoji a musela by se snížit úroveň starobních důchodů, tak bude bouře nejen ve Sněmovně, ale v celé společnosti.

Následně Soukup zmínil, že lidé jsou stále nucení od politiků něco chápat, ať jde o technologické procesy na D1, procesy složitosti při výkupu pozemků, nebo chápat zkažené polské maso. „Mně přijde, že jste velmi trpělivý a máte s nimi velký soucit,“ dodal. „Nikdy jsem se nevyznačoval velkou trpělivostí,“ oponoval Zeman a zaměřil se na dálnici D1. „Zde jsem třeba ministru Ťokovi radil, ať vyhodí šéfa Ředitelství silnic a dálnic, ale ani nevím, jestli to udělal,“ krčil rameny prezident domnívající se, že asi ještě ne. „Možná že na to jednou dojde,“ podotkl.

Dostalo se na zhodnocení Zemanova šestiletého působení ve své prezidentské funkci. Prozradil, na co je nejvíce pyšný. „Jsem pyšný, že se podařilo trochu pohnout s ekonomickou spoluprací jak s Čínou, tak s Ruskem. V těchto zemích je důležitý osobní kontakt a chemie stejně jako v Americe. Jsem pyšný, že mám odobný vztah s čínským i ruským prezidentem,“ uvedl a zmínil, že za měsíc jede do Číny.

„Nejde ale o to, být jen pyšný na osobní vztahy, ale o to, aby se ekonomická spolupráce rovnoprávně rozvíjela z obou stran. Jsem pyšný vzdor té hysterické kampani, která vede ke studené válce, ať už protiruské, nebo protičínské,“ řekl a dodal, že je v zájmu České republiky, aby se neizolovala od žádné významné země. Řekl, že i západní státníci běžně do Číny a Ruska jezdí a uzavírají tam obchody.

Poukázal také na to, co se mu nepodařilo. Uvedl přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Narážím tu na strach z arabských zemí, kterým by se to nelíbilo. Přitom Orbán dal nedávno svému obchodnímu zastupitelství v Jeruzalémě diplomatický status a žádné výrazné arabské protesty nebyly,“ zdůraznil. „Málo se mi také podařilo vysvětlit kampaň, kterou si naše tajná služba dělá v podstatně reklamu,“ řekl s tím, že tajné služby jsou většinou málo schopné.

Jako třetí bod zmínil, že se mu nedaří bránit nejrůznějším pomluvám, jako plynou od soudce Baxy. „Baxa tvrdil, že jsem mu sliboval funkci předsedy Ústavního soudu. Kdyby každý přemýšlel a počítal, věděl by, že Pavel Rychetský, dosavadní předseda Ústavního soudu, končí v červnu 2023 a já končím v březnu 2023,“ řekl jasně s tím, že i kdyby chtěl, tak nic takového by nemohl udělat. „Nikdo si toho nevšiml, jen hloupě tuto hloupost opakoval,“ dodal.

A jakou chybu prezident udělal? Zmínil své vulgarismy. „Občas, jednou za čtyři roky, mi ujede vulgární výraz doslova, ale jen jednou za čtyři roky. Jednou to bylo, když jsem překládal název punkové skupiny. A pak když jsem chtěl charakterizovat dva podivné podnikatele, Koženého a Bakalu. Takže na konci těchto mých čtyř let řeknu divákům zase nějaký pěkný vulgarismus,“ přislíbil prezident. Přitom varoval, že pronese sprosté slovo a opět vyslovil název skupiny Pussy Riot.

Kromě toho také zalitoval, že se zatím nepovedlo to, na co si s Babišem podali ruce, že se bude prosazovat návrh zákona o přímé volbě starostů, primátorů a hejtmanů. „Zákon není na světě, a to je chyba a je to tím, že v roce 1993 se Havlovi sebralo právo zákonodárné iniciativy, jinak bych tento zákon předložil a nemusel čekat a domáhat se podpory poslanců,“ povzdechl si Zeman.

Na stůl padla i otázka, kdy se Zeman cítil ve své funkci nejvíce potřebný. Prý v okamžiku, kdy zde byla politická nestabilita. „Probíhala jedna demonstrace za druhou, prezident byl jakousi pojistkou a měl tuto nestabilitu pomoci překlenout, jmenovat premiéra, vládu a tak dále, pozval jsem si předsedy parlamentních stran a situaci řešil,“ sdělil.

A závěrem vzpomněl i jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka. „To přispělo k tomu, že vláda, která byla velmi nepopulární, skončila. Byli v ní ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg,“ uzavřel Zeman s tím, že to si připisuje jako svůj nesporný úspěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…