S Merkelovou to vůbec nevypadá dobře. Tady je to černé na bílém

05.08.2016 12:22

Německá televize ARD včera zveřejnila výsledky průzkumu veřejného mínění, které ukazují propad veřejné podpory kancléřky Merkelové. Spokojených je s kancléřkou méně než padesát procent Němců.

S Merkelovou to vůbec nevypadá dobře. Tady je to černé na bílém
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Veřejná podpora kancléřky Angely Merkelové v důsledku nedávných teroristických útoků strmě klesá. Vůdkyni vládní CDU příliš nepomohlo ani její vystoupení na tiskové konferenci minulý týden, kde po několikadenním váhání komentovala sérii teroristických útoků v Mnichově, Ansbachu, Würzburgu a Reutlingenu. Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů a pouze 47 % z nich vyjádřilo s politikou Merkelové spokojenost.

V porovnání s obdobným průzkumem z července ztratila Merkelová dvanáct procentních bodů. Jak konstatuje internetový server The Local, včerejších 47 % je pro kancléřku druhým nejhorším výsledkem po jejím znovuzvolení do funkce před třemi lety. Horší „vysvědčení“ jí vystavili voliči pouze v únoru letošního roku, kdy s její politikou vyjádřilo spokojenost jen 46 % respondentů. Merkelová však ztrácí podporu nejenom u voličů, ale také u ostatních politiků, kteří ji velmi ostře kritizují.

Merkelové je v prvé řadě vyčítána její přistěhovalecká politika „otevřených dveří“, v rámci které přišlo do Německa v posledních měsících více než milion uprchlíků. Již před teroristickými útoky byla veřejnost nespokojena se způsobem, jakým vláda (ne)zvládá masivní příchod muslimských migrantů. Její politice uškodilo zejména hromadné sexuální obtěžování v průběhu silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem a mnohé podobné útoky jednotlivců v jiných německých městech.

S přistěhovaleckou politikou německé kancléřky je podle včerejšího průzkumu spokojeno jen 34 % obyvatel země. Tento výsledek je pro Merkelovou nejhorším od října, kdy průzkumné agentury poprvé respondentům položily podobnou otázku. Naopak potěšen může být z průzkumu ARD bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer, který si v porovnání s červencovými výsledky polepšil o jedenáct procent a nyní jej kladně hodnotí 44 % Němců.

Den před tím však německými médii proběhl další průzkum, ve kterém byli respondenti vůči kancléřce přece jenom uznalejší. Téměř sedmdesát procent z nich uvedlo, že Merkelové nevyčítají teroristické útoky v Německu. „Lze očekávat, že se bude Merkelová ucházet počtvrté o post kancléřky. Klíčovým testem pro její aspirace však budou zářijové volby, které se uskuteční v její domovské spolkové zemi Meklenbursku – Předním Pomořansku,“ uvádí The Local.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…