S Merkelovou to vůbec nevypadá dobře. Tady je to černé na bílém

05.08.2016 12:22

Německá televize ARD včera zveřejnila výsledky průzkumu veřejného mínění, které ukazují propad veřejné podpory kancléřky Merkelové. Spokojených je s kancléřkou méně než padesát procent Němců.

S Merkelovou to vůbec nevypadá dobře. Tady je to černé na bílém
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Veřejná podpora kancléřky Angely Merkelové v důsledku nedávných teroristických útoků strmě klesá. Vůdkyni vládní CDU příliš nepomohlo ani její vystoupení na tiskové konferenci minulý týden, kde po několikadenním váhání komentovala sérii teroristických útoků v Mnichově, Ansbachu, Würzburgu a Reutlingenu. Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů a pouze 47 % z nich vyjádřilo s politikou Merkelové spokojenost.

V porovnání s obdobným průzkumem z července ztratila Merkelová dvanáct procentních bodů. Jak konstatuje internetový server The Local, včerejších 47 % je pro kancléřku druhým nejhorším výsledkem po jejím znovuzvolení do funkce před třemi lety. Horší „vysvědčení“ jí vystavili voliči pouze v únoru letošního roku, kdy s její politikou vyjádřilo spokojenost jen 46 % respondentů. Merkelová však ztrácí podporu nejenom u voličů, ale také u ostatních politiků, kteří ji velmi ostře kritizují.

Merkelové je v prvé řadě vyčítána její přistěhovalecká politika „otevřených dveří“, v rámci které přišlo do Německa v posledních měsících více než milion uprchlíků. Již před teroristickými útoky byla veřejnost nespokojena se způsobem, jakým vláda (ne)zvládá masivní příchod muslimských migrantů. Její politice uškodilo zejména hromadné sexuální obtěžování v průběhu silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem a mnohé podobné útoky jednotlivců v jiných německých městech.

S přistěhovaleckou politikou německé kancléřky je podle včerejšího průzkumu spokojeno jen 34 % obyvatel země. Tento výsledek je pro Merkelovou nejhorším od října, kdy průzkumné agentury poprvé respondentům položily podobnou otázku. Naopak potěšen může být z průzkumu ARD bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer, který si v porovnání s červencovými výsledky polepšil o jedenáct procent a nyní jej kladně hodnotí 44 % Němců.

Den před tím však německými médii proběhl další průzkum, ve kterém byli respondenti vůči kancléřce přece jenom uznalejší. Téměř sedmdesát procent z nich uvedlo, že Merkelové nevyčítají teroristické útoky v Německu. „Lze očekávat, že se bude Merkelová ucházet počtvrté o post kancléřky. Klíčovým testem pro její aspirace však budou zářijové volby, které se uskuteční v její domovské spolkové zemi Meklenbursku – Předním Pomořansku,“ uvádí The Local.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: proTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…