Sanace po těžbě uranu potrvá 40 let a stát za ni zaplatí 31 miliard

18.10.2011 22:09

Těžba uranu v okolí Stráže pod Ralskem přijde stát ještě draho. Po třicet let trvající těžbě zbyly chemikáliemi zamořené spodní vody, jejichž vyčištění potrvá ještě o víc než deset let déle a nebude to zadarmo.

Sanace po těžbě uranu potrvá 40 let a stát za ni zaplatí 31 miliard

Čištění rozsáhlého území by se mělo realizovat do roku 2042, stát nyní shání dalších 31 miliard korun, které jsou zapotřebí na financování prací. Od zastavení těžby v roce 1996 na odstranění ekologické zátěže padlo už 16 miliard. Vláda se má ve středu dohodnout, zda peníze na sanaci může poskytnout.

"Sanace by se měla platit ze speciálního účtu ministerstva financí, na který míří výnosy z prodeje privatizovaného majetku a z účasti státu v obchodních společnostech, tedy z divident," řekl serveru Aktuálně.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Při chemické těžbě na největším nalezišti uranu u nás se od 60. let do půdy vtlačilo na čtyři miliony tun kyseliny sírové, 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové. Po nájezdech těžařů zůstala zamořená podzemní voda v množství, které by naplnilo Slapskou přehradu jeden a půlkrát. Oficiálně odhadované množství chemikálií rozpuštěných v zemi se odhaduje na 6,07 milionů tun.

Sledujeme téma Ekotendr

Jako jediní v Evropě těžíme v hustě obydlených oblastech, řikají ekologové

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek plánuje těžbu radioaktivní suroviny obnovit s úmyslem posílit tuzemskou jadernou energetiku. Nevládní organizace využily zprávu o dopadech těžby uranu na přírodu Podještědí k tomu, aby ministrův návrh napadly.

"V Evropě jsme jediná země, kromě Rumunska, která uvažuje o těžbě uranu v takto hustě obydlené oblast. Po neblahých zkušenostech je třeba úvahy o pokračování těžby uranu odmítnout. Nemůžeme riskovat, že místo zásob pitné vody budeme mít další kontaminované podzemní jezero," řekl Josef Jadrný ze sdružení Naše Podještědí.

Edvard Sequens ze sdružení Calia za koalici ekologických organizací jeho slova potvrzuje.
"Ani dnes není známa technologie těžby uranu, která by neohrožovala životní prostředí a zdraví obyvatel. Proto považuji plány na otevírání nových uranových dolů v České republice za zcestné," poznamenal Sequens.

Související:
Vláda dnes projedná odstranění škod po těžbě uranu
Konec těžby uranu v Rožné opět posunut na neurčito

Kabinet odložil jednání o sanaci škod po těžbě uranu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …