Šéfem policejní superinspekce má být Salivar, muž blízký ODS

13. 8. 2011 7:17

Horkým kandidátem na šéfa nově vznikající Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIPS) je Jaroslav Salivar, kterého letos v dubnu odvolal nastupující ministr vnitra Jan Kubice z funkce prvního náměstka pro vnitřní bezpečnost. Píše se o tom v sobotních Lidových novinách s odvoláním na úředníka blízkého premiéru Petru Nečasovi.

Šéfem policejní superinspekce má být Salivar, muž blízký ODS
Nová inspekce by měla začít fungovat od příštího roku a podle vlády má pomoci k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Ředitele nového orgánu má na návrh vlády jmenovat a odvolávat premiér. Premiér Nečas prý ale na dotaz LN, zda už má kandidáta, nereagoval.

Salivar připustil, že by nabídku mohl přijmout

Sám Salivar by o nabídce uvažoval. "Jako spoluautor myšlenky jejího vzniku a legislativní podoby bych nemohl o seriózní nabídce v tomto směru neuvažovat," řekl Lidovým novinám.

Bývalý krajský ředitel hasičského záchranného sboru Plzeňska Salivar působil jako náměstek na vnitru již za ministra Ivana Langra (ODS), který ho do funkce jmenoval v roce 2006. Prvním náměstkem se stal loni v létě za Johna. Do funkce ho nominovala ODS a jeho jmenování bylo součástí koaličních dohod při formování vládní trojkoalice. Třiačtyřicetiletý Salivar byl dříve také členem občanských demokratů, členství však v roce 2001 ukončil, aby se nedostal do střetu s novým zákonem o služebním poměru.

Kromě Salivara se v politických kruzích hovoří ještě o dvou dalších jménech: o bývalém náměstkovi policejního prezidenta Ivanu Bílkovi (též člověk blízký Langerovi) a o současném šéfovi inspekce, který je dočasně pověřen řízením, Dušanu Brunclíkovi.

Vhodnými kandidáty jsou také Bílek a Brunclík

GIPS má být ekonomicky samostatná, roční náklady na její fungování vláda odhadla na téměř 280 milionů korun. Pracovat by v ní mělo 335 lidí. Zákon o jejím vzniku musí ještě projít sněmovnou a podepsat prezident, připomínají sobotní LN.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

20:13 Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

Před třiceti lety se v těchto místech scházeli poslanci, kteří dávali právní rámec sametové revoluci…