Slovensko má před volbami, zde jsou poslední čísla. Fico by mohl slavit, ale tak jednoduché to nebude...

1. 3. 2016 15:23

V neděli proběhly na slovenských televizích Markíza a TA3 poslední předvolební televizní debaty. I když nejvyšší preference má stále vládní strana premiéra Roberta Fica Smer-SD, sám premiér z diskusí vyšel spíše jako poražený. Vyplývá to z telefonického průzkumu agentury EAC (European Analytical Center), který proběhl ve dnech 28. a 29. února na vzorku 750 respondentů.

Slovensko má před volbami, zde jsou poslední čísla. Fico by mohl slavit, ale tak jednoduché to nebude...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

Průzkum zjišťoval aktuální preference a také to, koho respondenti považují za vítěze televizních debat. Preference vede vládní strana Smer s 27,7 %, na druhém místě je hnutí Sieť Radoslava Procházky s 16,1 %, na třetím místě Slovenská národní strana (SNS) s 13,1 %.

Čtvrté skončilo hnutí MOST-HÍD s 10,4 %, páté hnutí OĽaNO-NOVA se 7 %, šesté SaS s 6,8 % a sedmé křesťanskodemokratické hnutí KDH s 5,5 %.

Vítězové debat se s preferencemi ne zcela shodují. Zatímco preference vede Smer, jeho lídr skončil až čtvrtý. To, že předvolební debaty nevyšly zejména předsedovi strany Smer-SD Robertu Ficovi, přiznává i výzkumná agentura. Ficův výkon byl zklamáním i pro sympatizanty jeho strany. Podle nich na sebe strhl mnohem více pozornosti mladý předseda SNS Andrej Danko. SNS stále roste a bude zajímavé sledovat, jak moc Danko uškodí Smeru ve volbách.

Na pravé straně politického spektra respondenti průzkumu preferovali zejména Radoslava Procházku, který se umístil i v hlasování zatím nerozhodnutých voličů, kterých je dle průzkumu 14 %, na prvním místě. Jeho strana Sieť si díky debatám mírně polepšila. Nárůst zaznamenal i MOST-HÍD. V aktuálním průzkumu strana překročila hranici 10 % a vytlačila SMK hluboko pod hranici volitelnosti.

Rostoucí tendenci mají také preference hnutí OĽaNO-NOVA a SaS. KDH v průzkumu příliš nezabodovalo, ale drží se nad hranicí pěti procent.

Ficovi se nedařilo ani mezi nerozhodnutými voliči, u nich skončil až na čtvrtém místě s 8,6 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

19:57 Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

Poté, co aktivista ze spolku Kaputin Otakar van Gemund nad ránem do kamery TV Prima řekl, že Andrej …