Smrdí to jako měsíc nevětraný výkal: Utajované schůzky, sledování těchhle lidí, kompro, prachy, prachy, prachy… Druhý nejbohatší Čech se noří do škarpy problémů. Svědek začal mluvit

26. 2. 2020 4:40

EXKLUZIVNĚ Překvapivé informace nedávno zazněly před Městským soudem v Praze, který se zabýval údajným podvodem ve firmě druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. Bývalý mluvčí společnosti obvinil Vítka ze zastrašování, nekalých praktik, ovlivňování justice a vydírání. Vítkova firma vše odmítla s tím, že jde o lež. ParlamentníListy.cz ovšem získaly mnohahodinový záznam, na kterém vazebně stíhaný Burian odkrývá karty. Učinil tak prý po dlouhé úvaze. Burianovi ovšem hrozí až pět let za mřížemi za údajné podvody s fakturami ve výši 6,5 milionu korun. V aktuálním materiálu, který bude prvním z celé řady, naše redakce vybrala část toho, co Burian před soudem vypověděl.

Smrdí to jako měsíc nevětraný výkal: Utajované schůzky, sledování těchhle lidí, kompro, prachy, prachy, prachy… Druhý nejbohatší Čech se noří do škarpy problémů. Svědek začal mluvit
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Miliardář Radovan Vítek
reklama

Důvod obav Jana Buriana z Radovana Vítka?

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20308 lidí

„Byl to strach z pana Vítka, z jeho praktik, byla to obava, protože jak sám pan Havelka ve svém výslechu sdělil, tak jsem užíval velmi významné důvěry, ale nejen jeho, ale i právě pana Vítka. Byl jsem velmi úzkým spolupracovníkem Vítka a celého managementu. Řešil jsem pro něj a celé CPI řadu nejenom aktivit, které už svojí povahou a obsahem, jak bylo zřejmé, zásadním způsobem vybočovaly ze stošedesátihodinového pracovního úvazku u společnosti CPI Services, ke kterému se tady obžalovaný stále odkazuje. Byl jsem blízkým spolupracovníkem vedení CPI a pana Vítka, a tak jsem současně velmi dobře věděl, jaké má pan Vítek možnosti a čeho všeho je schopen. Věděl jsem, že má i kontakty do prostředí justice, do prostředí policie,“ konstatoval Jan Burian.

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24029 lidí

Společnost CPI ústy svého tiskového oddělení naší redakci řekla: „Nebudeme probíhající soud s bývalým zaměstnancem, který je obviněn z podvodu vůči zaměstnavateli a který se ve svých lživých výpovědích pouze snaží mstít a pošpinit jméno svého zaměstnavatele, jakkoliv komentovat.“

Vazebně stíhaný Jan Burian ovšem během své výpovědi nezvyšoval hlas, a dokonce ani jakkoli neútočil na Radovana Vítka anebo zaměstnance CPI. Z tónu jeho hlasu je naopak cítit rozvaha. Co dalšího tak před soudem zaznělo?

„Mým dalším úkolem zadání a značnou částí plnění faktur ze společnosti CPI Services bylo ‚black PR‘, respektive komunikační krytí kriminálních kauz pana Vítka a CPI, kterých stále jen přibývalo. Zmínil jsem několik velmi toxických kauz, ale stále více se prolínala nejzávažnější, zejména v posledním půl roce již zmíněná kauza Investhold,“ vypovídal Burian. (O kauze Investhold jsme psali ZDE.) A svědectví pokračuje: „Kdy v podstatě sérií podvodných transakcí pan Vítek připravil investory a členy o jejich investice, a Investhold tak vytěsnil ze skupiny CPI tak, aby neměl žádný vliv na tu společnost. Vyvedl majetek přes spřízněné společnosti, které zorganizovala banka J&T. A završil tyto své činnosti právě v průběhu roku 2017, začátkem 2018,“ konstatoval Jan Burian.

Ani to nebylo vše. V další části hovoří například o práci s citlivými dokumenty.

„Pracoval jsem s velmi citlivými informacemi. Často jsem disponoval dokumenty, které byly na hranici, řekl bych, nejenom obchodního tajemství. Jak už jsem třeba zmínil Panama Papers (označení pro únik řady tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca, která se specializovala na korporátní klientelu. V dokumentech jsou detailní informace o více než 214 000 offshorových firmách a jejich vlastnické struktuře, pozn. red.), ale řešil jsem například také informace o sledování členů top managementu včetně pana Zdeňka Havelky (trochu paradoxně jde o výkonného ředitele CPI Property Group, pozn. red.), to bylo přibližně v lednu 2018. Druhá věc, kdy jsem se začal dozvídat mnohem více dalších špinavostí, které pan Vítek v souvislosti s kauzou Investhold vyvíjel. Například si zadával sbírání kompromitujících materiálů a nechával sledovat konkrétní osoby. Tady v té souvislosti zmíním například jméno pana P.M. (na žádost dotyčného neuvádíme jeho celé jméno), který měl na starosti PR ve společnosti Investhold. Byl to poměrně známý mediální expert,“ sdělil Jan Burian.

Ten rovněž řekl, že řadu citlivých dokladů u zmíněné kauzy Panama Papers získal ještě dříve, než se do nich pustila média. CPI tak měla dostatek času se mediálně připravit na případný černý scénář. Tím, kdo mu měl za jistých podmínek a okolností podklady předat, byl údajně novinář v současnosti působící na serveru Seznam.cz, jehož identitu ParlamentníListy.cz znají.

V další výpovědi exmluvčího firmy CPI pak padala řada konkrétních jmen a firem. Schůzkami s partnery KPMG počínaje a šéfem Pražské burzy konče.

„To byla dost specifická práce a já jsem dostával ještě specifičtější úkoly. Já jsem vedl, znal veškeré kontakty pana Vítka, které jsem zval na akce. Byl jsem v komunikaci s generálními řediteli bank, s panem Petrem Koblicem, šéfem Pražské burzy. Byl jsem v kontaktu s partnerem KPMG (firma poskytující služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva, pozn. red.) a dalšími velmi úzkými a často velmi citlivými kontakty pana Vítka včetně kontaktu, jako je pan Martin Roman (bývalý ředitel ČEZ, pozn. red.),“ zaznělo u soudu.

I zde se ParlamentníListy.cz snažily maximálně ověřit věrohodnost Burianových slov.

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7403 lidí

Tiskový mluvčí Pražské burzy Jiří Kovařík sdělil: „Společnost CPI byla jedním z mnoha emitentů investičních nástrojů na našem trhu – konkrétně se jednalo o emisi dluhopisů. Náš vztah k této společnosti byl ryze obchodní, na stejné úrovni jako v případě dalších emitentů na našem trhu.“ Schůzku ředitele Koblice s podnikatelem Vítkem ovšem potvrdit nechtěl. „To v žádném případě potvrdit nemohu, neboť to z níže uvedeného neplyne,“ dodal.

Další část materiálu ParlamentníchListů.cz bude v souvislosti s firmou CPI a podnikatelem Radovanem Vítkem věnována například někdejšímu řediteli energetické společnosti ČEZ anebo některým popsaným transakcím, díky nimž si měli u soudu jmenovaní lidé fakturovat vysoké sumy přes zahraniční firmy. Řeč bude také o projektu takzvané Nové zbrojovky v Brně.

Výpověď Jana Buriana byla stylisticky upravena bez redakčních zásahů do smyslu jejího významu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…