Smrt Miloslava Ransdorfa: Nové čerstvé svědectví

03.10.2016 10:05

Manželka zesnulého komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa se otevřeným dopisem obrátila na poslance České republiky. Smyslem jejího dopisu je prosba o spravedlivá řízení. „Aby nedocházelo k možným zanedbáním, která mohou skončit až ohrožením životů,“ napsala Ransdorfová v otázce ochrany zájmů občanů České republiky v zahraničí.

Smrt Miloslava Ransdorfa: Nové čerstvé svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední rozloučení s komunistickým europoslancem Miloslavem Ransdorfem v Praze Strašnicích

„Od smrti mého manžela Miloslava Ransdorfa, poslance Evropského parlamentu, uplynulo téměř tři čtvrtě roku. Okolnosti, které vedly k jeho úmrtí, byly podezřelé a stále je vyšetřuje kriminální policie ČR. Vzhledem k mnoha nejasnostem ohledně tzv. švýcarské aféry, do krajnosti živené českými médii, jsem požádala o pomoc předsedu vlády Bohuslava Sobotku, předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, ministra vnitra Milana Chovance a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka,“ zmínila Ransdorfová s tím, že vyšetřování bylo zahájeno až po jejích opakovaných podnětech a stížnostech. Stále nebylo vyšetřeno nic a dochází k průtahům, které nelze označit za neúmyslné, tvrdí. 

Anketa

Udrží se Michal Hašek i po volbách v křesle hejtmana?

hlasovalo: 2393 lidí

„Mimo jiné Všeobecná zdravotní pojišťovna opakovaně odmítala vydat policii manželovy zdravotní záznamy a její původní stanovisko, že není ve veřejném zájmu, aby byla tato informace známá, dokonce potvrdil i český nezávislý soud. Policie se těchto záznamů domohla po mnoha měsících. Přesto dodnes nemám k dispozici oficiální výsledky soudní pitvy, provedené na mou výslovnou žádost,“ dodala následně vdova. Podle jejích slov nedostala ani žádné odpovědi na otázky týkající se nečinnosti státních orgánů včetně české ambasády ve Švýcarsku. 

Původní text ZDE.

„Jsem přesvědčena, že kdyby kompetentní pracovníci dali najevo aspoň minimální zájem o manželovu situaci a zajistili mu léky, které mu byly ve vazbě odepřeny, nemuselo dojít k fatálnímu podlomení jeho zdraví, žil by a nadále prosazoval zájmy, o nichž byl přesvědčen, že jsou v zájmu jeho země. Ani orgány Evropské unie neprojevily sebemenší snahu zajistit pomoc poslanci EU. Vazební řízení ve Švýcarsku neproběhlo korektně, když manželovi nebyly poskytnuty všechny potřebné léky, přestože je měl ve svém vozidle,“ stěžuje si Ransdorfová. Podle jejího názoru se manžel stal obětí cílené kampaně. 

Závěrem dopisu Ransdorfová uvádí, že Česká republika buď nezajišťuje pomoc svým občanům v zahraničí, kteří se ocitli v nouzi, nebo nebyla pomoc poskytnuta záměrně pouze jejímu manželovi. 

„Není možné, aby naše státní orgány o jeho zadržení nevěděly, protože zprávu o tzv. švýcarské aféře přinesla všechna česká a posléze i některá evropská média ještě dříve, než se o zatčení dozvěděla rodina a spolupracovníci. Dodnes mi nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak to, že manželovi, občanovi České republiky, nebyla poskytnuta pomoc v nesnázích. Zde se jedná o obecný princip – jakou ochranu poskytují kompetentní české orgány českým občanům v zahraničí?“ otázala se závěrem se slovy, že nežádá žádná privilegia či preferenční jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…