Smůla, Klausi mladší. O pár hlasů. Více ze sněmu pražské ODS

29.11.2017 7:02

Pražská ODS pořádala v úterý odpoledne svůj volební sněm. Na něm hledala jednak nástupce odcházejícího předsedy Filipa Humplíka, a také své kandidáty do celostátního vedení strany, které má být voleno na příštím kongresu.

Smůla, Klausi mladší. O pár hlasů. Více ze sněmu pražské ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený 1. místopředseda pražské ODS Jiří Zajac

Fotogalerie: - Nové vedení pražské ODS

Václav Klaus ml. a Alexandra Udženija
Alexandra Udženija a Alexander Bellu
Hlasovací lístek volebního sněmu regionálního sdru...
Kniha předsedy ODS Petra Fialy
Jan Zahradil
Jednání volebního sněmu regionálního sdružení ODS ...

O post předsedy se navzdory uvolněné funkci dramatický souboj nečekal. Humplík doporučoval za svého nástupce dosavadního prvního místopředsedu Tomáše Portlíka, a sněmy v jednotlivých pražských obvodech, které předcházely, jej podporovaly rovněž.

Portlík byl nakonec zvolen výraznou většinou. Z 67 přítomných delegátů odevzdalo svůj hlas 65, přičemž 63 hlasů bylo pro Portlíka, 2 proti. „Je to silný mandát a já udělám maximum pro to, abych ODS v Praze připravil do příštích voleb komunálních i senátních,“ ujistil nový předseda, který působí jako místostarosta na Praze 9.

Dramatičtější byl souboj o funkci prvního místopředsedy, uvolněnou právě Portlíkem. O ní totiž avizoval zájem Václav Klaus mladší. Král preferenčních kroužků v celé ODS (získal jich po Andreji Babišovi nejvíce ze všech kandidátů všech stran v celé republice) měl soupeře v Jiřím Zajacovi, doposud nepříliš známém funkcionáři z Černého Mostu. Ačkoliv již před sněmem bylo zřejmé, že Klaus je pro některé nepřijatelný, přesto byl boj dramatický do poslední chvíle.

Jiří Zajac byl nakonec zvolen těsně nadpoloviční většinou 36 hlasů (potřeboval 35). Klause podpořilo 29 delegátů.

„Svoji roli vidím jako někoho, kdo bude stmelovat celou pražskou ODS a kdo bude fungovat jako spojovací prvek mezi oblastními sdruženími. Takže první, co udělám, bude, že navštívím všechny oblasti, budu se zajímat o jejich názory, abychom fungovali jako jeden tým,“ pronesl po svém zvolení místopředseda Zajac.

Václav Klaus před sněmem s Alexandrou Udženijou

Dalšími místopředsedy byli zvoleni zastupitelka Jaroslava Janderová, místostarosta Prahy 4 Jaroslav Míth a člen ODS z Prahy 12 Vojtěch Kos.

Delegáti rovněž hlasovali o nominacích pro celostátní sjezd. Na předsedu drtivou většinou nominovali Petra Fialu a na první místopředsedkyni ze svých řad Alexandru Udženiju. Ta, stejně jako Fiala, funkci ve vedení strany obhajuje.

Petr Fiala a Alexandra Udženija po zvolení

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svítíte mi světlomety do obličeje. Nesmyslné otázky. Piráti zrazu mají nějaký problém. Moravec s Bartošem vytočili premiéra Babiše

14:14 Svítíte mi světlomety do obličeje. Nesmyslné otázky. Piráti zrazu mají nějaký problém. Moravec s Bartošem vytočili premiéra Babiše

V nedělních Otázkách Václava Moravce se utkali premiér Andrej Babiš a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V…