Soudci jsou spokojeni. Nečas plánuje nejvyšší radu soudnictví

21.07.2011 17:52

Premiér Petr Nečas připustil, že by v České republice mohla vzniknout nejvyšší rada soudnictví. Konzultovala by s vládou otázky justice, například jmenování a přeřazování soudců. Předsedkyně nejvyššího soudu Iva Brožová v tom vidí první krok k větší samosprávě spravedlnosti.

Soudci jsou spokojeni. Nečas plánuje nejvyšší radu soudnictví
Petr Nečas si od případného zřízení nejvyšší rady soudnictví slibuje lepší komunikaci mezi exekutivou a justicí. Ministerstvo spravedlnosti připraví v následujících týdnech návrh zákona, jednání pak budou pokračovat na podzim.

"Moc výkonná a moc zákonodárná spolu standardně komunikují. Je to dáno už tím, že vláda je zodpovědná Poslanecké sněmovně. Ta třetí moc je tak trochu odstrčena stranou a my chceme, aby byla skutečně plnohodnotnou součástí těch tří mocí, které tvoří demokratický stát," řekl premiér po jednání se zástupci justice na židlochovickém zámku.

Hlavně to nesmí být průšvih

„Je to velmi vážná věc, tady nevzniká žádný spolek, ale jeden z významných státních orgánů. Musí být zajištěno, že ta transformace, že to sdílení kompetencí, převzetí kompetencí, nebude nějakým průšvihem," uvedl ke vzniku nejvyšší rady předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Rada by podle soudců mohla mít větší pravomoc než jen poradní hlas. "Dohodli jsme se na tom, že to je první základní kámen cesty, na jejímž konci má být nejvyšší rada soudnictví v plnohodnotném smyslu slova," pochvaluje si Brožová.

Zatím ale není jasné, zda by nejvyšší rada soudnictví byla zakotvena v ústavě (což se více zamlouvá soudcům), nebo pouze v běžném zákoně (prosazuje vláda).

Čtěte více:

ODS spravedlnost nedá. Véčka by musela přijít s reálnou hrozbou

Paroubek: Vláda a soudy jedno jsou aneb o třídní spravedlnosti

Pospíšilova novela zahýbe soudy. Předsedové již nebudou předsedy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…