Soudkyně Wagnerová: Okamžité zrušení by způsobilo chaos v dávkách

15.03.2011 10:49

Proč Ústavní soud nezrušil balíček škrtů v sociální oblasti s okamžitou účinností nebo od začátku doby jeho platnosti? Podle soudkyně Elišky Wagnerové je to hlavně proto, že by to způsobilo nesmírný chaos. A patrně by prý ÚS poškodil i adresáty dávek, což je to poslední, co by soud chtěl. Wagnerová to řekla v rozhovoru pro deník Právo.

Soudkyně Wagnerová: Okamžité zrušení by způsobilo chaos v dávkách
První úvaha ústavních soudců podle místopředsedkyně ÚS Elišky Wagnerové byla, že jsou zde veškeré podmínky pro to, aby se zrušil balíček škrtů v sociální oblasti od samého počátku. Ovšem to by prý šlo jen v případě, že by bylo možné věc projednat ještě před prvním lednem.

„Protože v okamžiku, kdy naskočila nová úprava, a dávky se začaly vyplácet podle nových pravidel, tak bychom tím nálezem způsobili nesmírný chaos. A patrně bychom poškodili i adresáty těch dávek a to je to poslední, co by soud chtěl. Nyní je možné proceduru přijímání zopakovat, aniž by byl někdo krácen na svých právech," zmínila Wagnerová pro Právo.

Hlavním důvodem, proč ale Ústavní soud zrušil balíček, spočívá podle ní v tom, že byl protlačen s pomocí stavu legislativní nouze ústavně nekonformním způsobem.

Ke zdůvodnění nálezu Ústavního soudu ZDE

„Stav legislativní nouze neproběhl ústavně konformním způsobem. Legislativní nouze je zákonný institut, ale jeho výklad se musí odehrávat v kontextu ústavních principů a k tomu v daném případě nedošlo," řekla.

Vyzvali jsme i sněmovnu k novelizaci jednacího řádu

Míní, že nález má mít funkci i do budoucna, aby se parlamentní kultura dostala na úroveň, která by odpovídala požadavkům demokratického právního státu.

Související:

„Vyzvali jsme i sněmovnu, že by mohla uvažovat i o novelizaci jednacího řádu, aby bylo ustanovení o vyhlášení stavu legislativní nouze pregnantnější, aby lépe odpovídalo její závažnosti, neboť z podstaty zkracuje demokratický princip a musí být vykládána a tím spíše používána jen velmi opatrně," konstatovala dále Wagnerová.

Podle jejího soudu mimořádné okolnosti a na tom návazný stav legislativní nouze se musí vymykat pravidelnému běhu věcí. „Jsou to tedy různé katastrofy, povodně, je to prostě něco mimo ten pravidelný běh. Nemůže to tedy být něco, s čím právní řád počítá a na co je podle něho reagováno," dodala s tím, že ale nemůže být nic mimořádného na tom, když opozice nesouhlasí s tím, že vláda navrhne zkrácení parlamentních procedur.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…