Soudkyně Wagnerová: Okamžité zrušení by způsobilo chaos v dávkách

15.03.2011 10:49

Proč Ústavní soud nezrušil balíček škrtů v sociální oblasti s okamžitou účinností nebo od začátku doby jeho platnosti? Podle soudkyně Elišky Wagnerové je to hlavně proto, že by to způsobilo nesmírný chaos. A patrně by prý ÚS poškodil i adresáty dávek, což je to poslední, co by soud chtěl. Wagnerová to řekla v rozhovoru pro deník Právo.

Soudkyně Wagnerová: Okamžité zrušení by způsobilo chaos v dávkách

První úvaha ústavních soudců podle místopředsedkyně ÚS Elišky Wagnerové byla, že jsou zde veškeré podmínky pro to, aby se zrušil balíček škrtů v sociální oblasti od samého počátku. Ovšem to by prý šlo jen v případě, že by bylo možné věc projednat ještě před prvním lednem.

„Protože v okamžiku, kdy naskočila nová úprava, a dávky se začaly vyplácet podle nových pravidel, tak bychom tím nálezem způsobili nesmírný chaos. A patrně bychom poškodili i adresáty těch dávek a to je to poslední, co by soud chtěl. Nyní je možné proceduru přijímání zopakovat, aniž by byl někdo krácen na svých právech," zmínila Wagnerová pro Právo.

Hlavním důvodem, proč ale Ústavní soud zrušil balíček, spočívá podle ní v tom, že byl protlačen s pomocí stavu legislativní nouze ústavně nekonformním způsobem.

Ke zdůvodnění nálezu Ústavního soudu ZDE

„Stav legislativní nouze neproběhl ústavně konformním způsobem. Legislativní nouze je zákonný institut, ale jeho výklad se musí odehrávat v kontextu ústavních principů a k tomu v daném případě nedošlo," řekla.

Vyzvali jsme i sněmovnu k novelizaci jednacího řádu

Míní, že nález má mít funkci i do budoucna, aby se parlamentní kultura dostala na úroveň, která by odpovídala požadavkům demokratického právního státu.

Související:

„Vyzvali jsme i sněmovnu, že by mohla uvažovat i o novelizaci jednacího řádu, aby bylo ustanovení o vyhlášení stavu legislativní nouze pregnantnější, aby lépe odpovídalo její závažnosti, neboť z podstaty zkracuje demokratický princip a musí být vykládána a tím spíše používána jen velmi opatrně," konstatovala dále Wagnerová.

Podle jejího soudu mimořádné okolnosti a na tom návazný stav legislativní nouze se musí vymykat pravidelnému běhu věcí. „Jsou to tedy různé katastrofy, povodně, je to prostě něco mimo ten pravidelný běh. Nemůže to tedy být něco, s čím právní řád počítá a na co je podle něho reagováno," dodala s tím, že ale nemůže být nic mimořádného na tom, když opozice nesouhlasí s tím, že vláda navrhne zkrácení parlamentních procedur.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…