Strany slibují zvyšování platů u policie nebo odmítání kvót

05.08.2017 11:13

Zlepšení platových podmínek nebo větší investice do bezpečnostních sborů slibují politické strany před podzimními volbami. V oblasti vnitřní bezpečnosti se napříč stranami objevuje nové téma odmítání kvót EU na přerozdělování uprchlíků. Téma je reakcí na migrační krizi, jež vypukla v roce 2015. Strany se většinově shodují na tom, že je potřeba pomáhat přímo v zemích, odkud běženci prchají. Strany navrhují také změny v evropském azylovém systému, který podle nich nefunguje. Vyplývá to z předvolebních programů a vizí stran pro následující roky.

Strany slibují zvyšování platů u policie nebo odmítání kvót
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

Přerozdělovací kvóty ve volebním programu odmítají ODS, KSČM, ČSSD či SPD. Na fenomén migrace, která se může podle politiků stát závažnou hrozbou v souvislosti s terorismem, upozorňují i strany jako KDU-ČSL, TOP 09 nebo hnutí ANO.

Smířlivější tón zvolili Piráti, kteří apelují na racionální přístup k uprchlíkům v Česku i v Evropě. „Piráti nepovažují za řešení kvóty, ale apelují na evropskou solidaritu s přetíženými státy a na společný evropský postup,“ stojí ve stanovisku strany. Podobně se vyjadřují Zelení, podle kterých by Česko mělo navýšit svůj podíl odpovědnosti. Nynější vláda kvóty odmítla, z 2691 míst podle statistik převzala 12 osob.

Strany ve svých programech také upozorňují na možné hrozby kybernetické kriminality nebo terorismu, kvůli kterým strany slibují například zlepšení fungování a spolupráce tajných služeb. ČSSD by také chtěla posilovat spolupráci bezpečnostních struktur na celoevropské úrovni policie, armády a zpravodajských služeb.

V oblasti vnitřní bezpečnosti strany nabízejí různé recepty, jak zlepšit fungování bezpečnostních sborů, zejména policie. V podstatě všechny strany slibují, že budou zvyšovat investice do platů či vybavení. ODS chce například vytvořit novou databázi zájemců o službu v ozbrojených a bezpečnostních sborech.

TOP 09 plánuje změny systému výsluh, které by měly zabránit odchodům zkušených policistů. „Výsluhy by měly být vypláceny až v rámci starobního důchodu po dosažení určitého věku jednotlivce, přičemž částka pak bude záviset na délce jeho služby,“ píše v programu TOP 09. Piráti zase chtějí podporovat kariérní růst policistů.

Kriminalita v Česku klesá tři roky po sobě, naposledy v loňském roce o 12 procent na 217.927 trestných činů. Pokles tak kopíruje funkční období současné vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Důsledný boj s kriminalitou v programu slibuje například ODS, která chce přestupky stejné povahy jako například kapesní krádeže sčítat a pak klasifikovat jako trestný čin. Snížení administrativy, aby měli policisté víc času na stíhání drobné kriminality, v programech slibují Piráti nebo TOP 09.

TOP 09 chce zveřejnit mapy kriminality, což ve své knize o vizi fungování státu do roku 2035 popisuje také šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Babišovy knihy by měl například vzniknout komunikační portál, který by umožnil videohovory s policisty. Babiš a TOP 09 se v podstatě shodují na vizi, že by konkrétní policista měl mít odpovědnost za konkrétní lokalitu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…