Stráský nechtěl s bojem proti kůrovci čekat na byrokraty

05.05.2011 23:20

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský se v Událostech, komentářích bránil nařčení ekologů, že na Šumavě využil k hubení kůrovců ministerstvem zakázané chemické prostředky.

Stráský nechtěl s bojem proti kůrovci čekat na byrokraty

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

 

 

Hnutí Duha i jiné ekologické organizace Stráského obviňují, že proti kůrovcové kalamitě nelegálně využil jedovatý cyper methyl. Podle Duhy tato látka nehubí pouze škodlivé kůrovce, ale likviduje i ostatní hmyz včetně přirozených nepřátel tohoto škůdce a hmyzožravých ptáků.

Své kontroverzní rozhodnutí ředitel Stráský hájil tvrzením, že si u ministerstva životního prostředí podal žádost o výjimku. Proces projednání však trval delší dobu, než si pro řešení kůrovcové kalamity mohl dovolit. V době, kdy zákaz ministerstva překročil, už prý bylo jasné, že výjimku dostane, uvedl v ČT.

Stráský přešel rovnou k chemii, kritizuje ekolog

"Správa Národního parku Šumavu normálně ničí. Park přeci není jenom o kůrovci, k jehož vyhubení navíc není potřeba chemie," uvedl v Událostech komentářích Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, který Stráskému ve studiu oponoval. Ekolog zmínil neinvazivní ekologické prostředky jako feromonové odpadníky či lapáky v podobě pokácených stromů, s pomocí kterých se dá proti kůrovci také bojovat. Podle ekologů však správa Národního parku nevyužívá těchto metod dostatečně.

Stráský s ekologem nesouhlasí s tím, že ekologické prostředky na kůrovcovou kalamitu podobného rozsahu neúčinkují, a proto je třeba nasadit efektivnější prostředky. Zároveň několikrát zdůraznil, že podobný postup častokrát zvolila i předešlá správa parku.


Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…