Syn oběti Mašínů: Lidé kvůli nim budou vracet vojenské medaile

27.08.2011 5:43

Hyde park ČT 24 již dlouho neodvysílal díl plný tolika rozporuplných názorů. Průběh hodinového pořadu, věnovaného činům odbojové skupiny bratří Mašínů, dobře reflektoval diverzitu názorů, kterou společnost vůči Mašínům zaujímá. Otázky dnes diváci mohli směřovat na historiky Petra Zídka a Tomáše Bursíka či na syna Mašíny zavražděného pokladníka Stanislava Rošického. Do pořadu byl zařazen také spot věnovaný vnučce zavražděného policisty Kašíka.

Syn oběti Mašínů: Lidé kvůli nim budou vracet vojenské medaile

Mnoho hlasů v éteru odsoudilo chování bratří Mašínů poukazujíc zejména na to, že Mašíni vraždili pouze nevinné lidi a žádným způsobem nepomohli k pádu celého režimu. Diváci kritizovali, že Mašíni po útěku do USA žádným způsobem nepomáhali českému disentu.

 „Mašíni vstoupili do armády. Mysleli si, že v Evropě propukne horká válka, a oni budou mít možnost s režimem aktivně bojovat," hájil bratry historik Zídek. Sám však souhlasil s tím, že na konec režimu o čtyřicet let později neměli Mašínovi žádný vliv.

Za velmi rozporuplnou označil historik Zídek také logiku, podle které si Mašíni své oběti vybírali. Jejich odbojová skupina totiž postupovala podle rovnice komunista znamená nepřítel. „Ve straně byla půl roku i jejich matka Zdena Mašínová," poukázal Zídek na méně známý fakt. Podle něj se straně v roce 1948 podařilo získat podporu většiny národa, a to včetně vzdělaného obyvatelstva. Právě fakt, že komunisté přišli k moci ve volbách, zatímco nacisté okupací, dává podle Zídka třetímu odboji úplně jiný rozměr, než jaký měl druhý odboj.

SLEDUJEME téma bratři Mašínové
Mašíny a komunismus neznají, zato kritizují. Pedagog o mladých Češích
Huml k Mašínům: Vládě chybějí hrdinové. Tak odměňuje sprosté vrahy
Ministr Vondra: Poslední sbohem Ctiradu Mašínovi

Historik Bursík: Třetí odboj je ospravedlnitelný. Stejně jako druhý


Historik Bursík naopak poukázal na to, že mezi oběma režimy existovaly velmi silné paralely. „Bylo tu něco jako občanská válka," uvedl Bursík, který připomněl osudy tisíců lidí, které režim popravil, poslal do lágrů či je aspoň ožebračil. Činy bratří Mašínů jsou proto podle něj ospravedlnitelné a ve svém důsledku napomohly i pádu režimu. Dodává, že boj proti utlačovatelům byl v rodině Mašínových tradicí. Na Mašíny měl podle něj obrovský vliv jejich otec, který se v rámci legendární odbojové skupiny Tři králové stavěl proti nacistické okupaci. Bursík se také ztotožnil s názory některých diváků, kteří se domnívají, že mnozí Češi Mašíny odsuzují proto, že před lety s režimem v podstatě souznili.

„Znamenala přísaha socialistické republice také vědomí, že se stávám jejím obranářem a na konci mne může někdo podříznout?" ptali se diváci. V názorově nekonzistentní společnosti, která se dnes v Hyde Parku sešla, nebylo lehké na tuto otázku odpovědět. Podle historika Bursíka se komunističtí funkcionáři stali legitimními terči bojovníků proti režimu a jejich smrt je tudíž ospravedlnitelná. Historik Zídek však oponoval s tím, že podobně černobílé vidění světa, kdy uniformovaný znamená nepřítel, nebylo v době, kdy stranu stále ještě podporovalo mnoho rozumných a upřímných lidí, zrovna správné.

Syn zavražděného Rošický: Otec byl apolitický poctivec. Vládní vyznamenání odsuzuji

„Ani funkcionáři si nezasloužili takovou smrt," podotkl syn zavražděného pokladníka Rošický. Poukázal přitom na fakt, že bratři Mašíni vraždili již předem zneškodněné oběti. Sám Stanislav Rošický nedokáže představit, že by Mašínům někdy mohl odpustit. „Smrtí mého otce skončila etapa mého krásného dětství," vzpomíná muž, kterému v době otcovi smrti nebylo ani deset let. Svého otce přitom popisuje jako zcela apolitického, poctivého pracanta, který s režimem nikdy neměl nic společného.

Více k synovi zabitého pokladníka:
Gauner Mašín pohřben, je o zlého chlapa méně. Hovoří syn zabitého

„Lidé, co dostali vyznamenání Zlaté lípy, ji teď možná chtějí vrátit," reaguje Rošický na krok ministra obrany Vondry, který bratry Mašíny tímto řádem vyznamenal. S gestem ministra Vondry nesouhlasí ani historik Zídek. Ten je toho názoru, že ministr tak spíše provokuje četné odpůrce Mašínů. Myslím si, že vyznamenáni být neměli, jsou na to příliš kontroverzní," uzavírá historik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …