Už žádné nekonečné dávky na bydlení, rozhodlo ministerstvo

4. 8. 2011 22:03

Ministerstvo práce ruší neomezené příspěvky na bydlení. Doba nároku na dávky se podle novely omezí na 84 měsíců v rámci deseti let. Tím pádem po sedmi nepřerušených letech pobírání příspěvku na bydlení už příjemce nic nedostane.

Už žádné nekonečné dávky na bydlení, rozhodlo ministerstvo
"Cílem je, aby se lidé více zapojili, aktivně se snažili svoji životní situaci zlepšit, hledali si práci a bydlení, které by odpovídalo jejich příjmové situaci," řekl pro Týden.cz ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela.

Podle něj totiž v současnosti nejsou rodiny dostatečně motivovány, aby hledaly levné bydlení. Stát totiž dosud doplácí rozdíl mezi náklady na bydlení a „částkou na živobytí". Tím pádem si lidé, kteří žijí ze sociálních dávek, můžou dovolit i drahé nájmy, v Litvínově až za 12 tisíc měsíčně.

Nekonečné příspěvky stojí 4,2 miliardy ročně

"Chybí pořádná cenová mapa nájemného a realitky ceny vyhánějí do astronomických výšin. Doplatek na bydlení je potom vysoký a myslím až neúčelně," míní Veronika Knoblochová z litvínovského sociálního odboru. Současný systém stál loni 4,2 miliardy korun.

Zároveň se ale ozývá i kritika těchto změn. "Lidé příliš na výběr nemají. Volných pracovních míst není tolik, stejně tak levnějších nájmů. Města své byty rozprodala, a teď nemají levnější bydlení pro příjemce dávek," říká vedoucí sociálního odboru v Roudnici nad Labem Monika Legnerová. Podle ní se totiž zrušení dávek nedotkne pouze nezaměstnaných a lidí, kteří zaměstnaní ani být nechtějí, ale také seniorů a zdravotně postižených.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…