V nové misi v Afghánistánu by podle Zemana mohlo být až tři sta českých vojáků

05.09.2014 16:14

Zhruba 300 českých vojáků by mohlo příští rok působit v Afghánistánu v rámci chystané výcvikové mise Severoatlantické aliance. Novinářům to na summitu NATO ve velšském Newportu řekl český prezident Miloš Zeman. Aliance na konci roku ukončí dlouholetou misi ISAF, nahradit by ji měla právě nová nebojová a výrazně menší operace s názvem Resolute Support (Rozhodná podpora).

V nové misi v Afghánistánu by podle Zemana mohlo být až tři sta českých vojáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Vítkově slavnostně nastoupily jednotky Armády ČR po návratu z Afghánistánu. Vojáci obdrželi vyznamenání z rukou ministra obrany Vlastimila Picka a náčelníka generálního štábu AČR Petra Pavla

„Jejím hlavním cílem bude trénovat nebo školit policii a afghánskou armádu," doplnil český prezident.
   
Aliance předpokládá, že nová mise bude mít přibližně 12.000 příslušníků a po několik let bude pomáhat právě s výcvikem afghánských vojáků a policistů. NATO však tlačí čas, protože v důsledku složitostí afghánského politického života stále není jasný vítěz prezidentských voleb. Stále tak nemohou být podepsány právní dokumenty mezi Kábulem a USA a Kábulem a NATO, které by misi umožnily.
   
Oba prezidentští kandidáti, tedy bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh a exministr financí Ašraf Ghaní ale dali jasně najevo, že plánují dohody podepsat. Alianční představitelé jsou tak stále mírně optimističtí, že NATO nebude muset do konce roku z Afghánistánu kompletně odstěhovat také tu techniku a vybavení, které má po ISAF využívat i nová výcviková mise.
   
Afghánské ozbrojené složky nyní čítají 350.000 lidí a od počátku roku 2015 převezmou odpovědnost za bezpečí své země. NATO se rovněž chystá afghánské jednotky finančně podporovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

7:20 Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

Ve věci vyloučení Václava Klause mladšího z ODS se často ozývají hlasy, které srovnávají populárního…