V případu Tatry policie vyšetřuje jen americkou verzi korupce

20.06.2011 12:39

Šéf Tatry Ronald Adams je klíčovým svědkem v případu údajné korupce, které se měl účastnit i někdejší náměstek ministra obrany a následně samotný ministr Martin Barták. Podle nových zjištění ale může být právě Adams tím, kdo se pokoušel o úplatek.

V případu Tatry policie vyšetřuje jen americkou verzi korupce
reklama
V aféře okolo vozidel Tatra šlo u údajný úplatek za zprostředkování nákupu těchto nákladních vozů pro českou armádu. Z korupce je podezřelý i bývalý ministr obrany Martin Barták. Podle zjištění týdeníku Euro ale policie vyšetřuje jen verzi amerických obchodníků a v případě možné nabídky úplatku přímo od Adamse aktivní už není.

SLEDUJEME: Kauza Barták

Šéf Tatry se totiž sešel 30. ledna 2008 s obchodníkem s vojenským materiálem Michalem Smržem. Američan si pak jednání tajně nahrával na diktafon a tuto nahrávku následně poskytl policii. Ze záznamu jde jasně slyšet, že rozhovor byl cílený na to, že by Adams chtěl Smrže najmout jako svého lobbistu, který by mu pomohl vyřešit problém s dodávkou vozidel pro armádu. Dožadoval se především schůzky s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem.

„Chceme, aby koupili všechny, takže máme nepřetržitou výrobu tohoto modelu. Řekl bych, abychom se dostali k věci, ok. Souhlasím s dvaceti. Když mi zařídíte schůzku," zaznívá zde z úst Ronalda Adamse. Podle týdeníku pak Adams policistům sdělil, že Smrž si řekl o pětimilionový úplatek.

Související: Wikileaks obsahuje Cabanissovu depeši o českých zbrojařích

Michala Smrže policie také vyslechla, ovšem ne jako svědka, nýbrž jako podezřelého. On sám jim vypověděl: „Po panu Adamsovi jsem nikdy pět milionů dolarů nepožadoval, a byl to naopak on, kdo se zmínil o nějakých dvaceti milionech korun." Podle Smrže ho šéf Tatry akorát nutil do kompromitujících prohlášení, kterým sám moc nerozuměl. Také se prý navíc zmínil o jakémsi dvacetimilionovém fondu, kterým disponuje a jenž by mohl být použit na vyřešení problémů.

Policie a státní zastupitelství ovšem aktivně prověřují verzi amerických zástupců Tatry, u verze Smrže jsou již pasivnější. Před týdnem podal Barták trestní oznámení, jehož součástí je také informace o dvacetimilionovém fondu. Jemu se o něm Adams údajně zmínil před dvěma roky jako o alternativě, kdyby společnost Tatra dostala další armádní zakázky.

Čtěte více:

Barták: V kauze Tatry jsem prý jen svědek. Tak proč jsem sledován?

Barták podává trestní oznámení. V Tatře se prý uplácelo

Vyšetřování kauzy Bartáka a tatrovek provázejí pochybnosti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…