VIDEO Berkovcova kanonáda v Pražské kavárně: Váleční štváči, kteří nikdy nebyli za frontovou linií. Financování ČT a její objektivita...

28.08.2016 11:18

PRAŽSKÁ KAVÁRNA Hostem aktuálního dílu pořadu Pražská kavárna moderátora a analytika Petra Žantovského byl poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec. Ten je mimo jiné také novinářem, zastupitelem ve Slaném.

VIDEO Berkovcova kanonáda v Pražské kavárně: Váleční štváči, kteří nikdy nebyli za frontovou linií. Financování ČT a její objektivita...
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Poslanec Stanislav Berkovec v pořadu Pražská kavárna

Berkovec patřil v roce 1989 k těm redaktorům, kteří v Českém rozhlase informovali o státním převratu. „Tehdy jsme si mysleli, že děláme revoluci. Dnes jsem přesvědčen o tom, že to byla domluvená výměna moci,“ zmínil. Podle něj sametová revoluce přinesla svobodu a demokracii. „To, že se ale republika rozkradla, to jsme asi nečekali,“ podotkl k privatizaci Berkovec. „Nejsme jako oni? Jsme ještě horší,“ řekl se smíchem k tehdejšímu heslu. „Některé věci nás zaskočily. Například peníze, které otevřely naše charaktery,“ dodal k vývoji po roce 1989. 

Berkovec dále vysvětlil, že podle jeho názoru společnost nebyla připravená na to získat peníze. „Lidi to rozdělilo. Všichni jsme mluvili o kapitalismu, a najednou to šlo, šlo leccos. A tohle nás hodně zaskočilo,“ řekl. Sice jsme se prý hodně naučili, ale máme stále ještě mezery.

Berkovec následně se Žantovským pohovořil i o pojmu pražská kavárna jako takovém. „Jeden ze Zemanových bonmotů se stal symbolem pro ty chytráky, kteří nevědí, jak se žije na venkově. Pro mě má tento pojem takovou nostalgii umělců, intelektuálů, řachlejch lidí,“ zmínil. 

Poslanec za hnutí ANO se v minulosti účastnil cesty poslanců na Krym, kdy následně prohlásili, že uskutečněné referendum zde bylo regulérní. Tím prý právě naštval i pražskou kavárnu. „Vždy jsem jezdil hodně do války. Tak mě to zajímalo. To jsem vůbec netušil, že to bude mít takhle rychlý spád. Sehnal jsem si letenku, zaplatil jsem si ji a byl jsem zvědav, jak to bude probíhat. Bylo to regulérní, normální, dobře připravené referendum. Tuto část světa mám rád, projížděli jsme vesničky a bavili se. Jsou tam smíšené rodiny, majoritní počet Rusů, kteří říkali, že nejlépe jim bylo za Sovětského svazu,“ zavzpomínal na svou cestu.

Ukrajinci, Rusové i někteří Tataři podle něj vnímají, že ruský prezident Vladimir Putin navazuje na tradici Sovětského svazu. „Oni to do jisté míry tak vnímají,“ potvrdil Berkovec. Podle jeho názoru je však nutné, pokud v takové velké říši vládne pevná ruka. Putina se ale prý bát nemusíme. „Berlínská zeď byla výměna za to, že se nebude rozšiřovat NATO. NATO se samozřejmě rozšiřuje. Když se podíváte na mapu a časovou osu, vidíte, že Rusko má nějaký počet základen. Nevím, proč se říká, že Putin na nás útočí,“ podotkl k počtu vojenských základen Ruska a Aliance poslanec.

Některé své bývalé kolegy Berkovec označuje za válečné štváče. V Pražské kavárně vysvětlil proč. „Jsou to lidé, kteří nikdy nebyli ani za frontovou linií. Jestliže padají takové věty, že v zájmu demokracie by klidně daný člověk byl pro, aby se použila atomová bomba, tak tomu nerozumím,“ zmínil. 

Závěrem se Berkovec vyjádřil k veřejnoprávní České televizi. „Je velmi bohatě saturována veřejnými penězi. Bylo by to v pořádku, kdyby za tím byla ta kvalita, což není tak vždy. Objektivita zpravodajství se odvíjí od toho, kdo to ovládá. A zde je politický těžký boj, kdy se formuje jednotná fronta proti Babišovi,“ uzavřel v televizním pořadu ParlamentníchListů.cz Pražská kavárna.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…