Válka v Pardubicích. V dramatu účinkují architekti, politici a prý i ochotní novináři. Střety zájmů, do kterých by nešel ani Babiš

22.05.2020 18:36

Pardubice jsou nejen město hokeje a perníku, ale také realitního developmentu. Jsou městem, které dlouhodobě vede v žebříčcích kvality života, ze kterého se dá pohodlně dojíždět za prací do Prahy po dálnici nebo železničním koridoru. Proto je v ohnisku zájmu developerů. A ti proti sobě jsou ochotní bojovat i značně nevybíravými prostředky za pomoci místních politiků i novinářů. Střety zájmů se podle našich zdrojů nikdo ani nesnaží zakrývat.

Válka v Pardubicích. V dramatu účinkují architekti, politici a prý i ochotní novináři. Střety zájmů, do kterých by nešel ani Babiš
Foto: BlackBird Real Estate
Popisek: Vizualizace projektu rezidenční výstavby v lokalitě mezi ulicí S. K. Neumanna a řekou Chrudimkou v Pardubicích
reklama

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18394 lidí
Dominujícím subjektem mezi developery v Pardubicích byla dlouhou dobu údajně firma CZ Stavební holding, v jejímž představenstvu sedí Zdeněk Quarda, Jiří Michal a Jan Tichý. Třetí jmenovaný se jako člen ČSSD angažoval i v komunální politice. V roce 2012 byl zvolen do krajského zastupitelstva. Podle materiálu, který publikoval server iDnes před šesti lety, byl jeho výkon více než sporný. Článek vyšel zhruba v polovině volebního období a do té doby se údajně Jan Tichý zúčastnil pouze jednoho jednání, a to ustavujícího.

Dlouholetou dominanci CZ Stavebního holdingu však narušuje nový realitní projekt, který patří k zásadním nejen na lokální, ale i celostátní úrovni. Firma Black Bird Real Estates podnikatele Jiřího Trávníčka chystá novou městskou čtvrť pro pět tisíc lidí na místě brownfieldu mezi třídou S.K. Neumanna a řekou Chrudimkou. Z běžných standardů bytové výstavbu v Česku se vymyká, a to spíše pozitivně: Většina domů má mít kvůli retenci vody zelené střechy, parkovací místa jsou schována v podzemí budov a téměř polovinu území zabere park a rekreační plochy. Nejvyšší budova má mít jen osm pater.

Ještě než se projekt dostal do fáze územní studie s vizualizacemi budov, stal se předmětem prudkého mediálního útoku, ve kterém se angažovali dva místní zastupitelé: Milan Košař (Pardubáci), který v Pardubicích působil jako městský architekt ještě za socialismu, v roce 2002 si pak podle vizitky na stránkách České komory architektů založil vlastní architektonickou kancelář ArchiKo. Její webové stránky jsou však nedostupné a společnost nelze dohledat ani na portálu Justice. Druhou aktérkou je Helena Dvořáčková, bývalá náměstkyně primátora z hnutí ANO. Košař pro iDnes.cz označil nový bytový projekt za ´architekturu vyhlazovacího tábora´ a Dvořáčková za ´docela šílené plány´. Oba přitom přišli s kritikou v rané fázi projektu, kdy o něm zjevně nemohli mít přesné informace.

Problémem, kteří oba politici v kontextu kritiky developerských projektů mají, je flagrantní střet zájmů. Košař dodal pro konkurenční CZ Stavební holding celou řadu projektů a v jeho výroční zprávě je dokonce označen za jednoho z klíčových dodavatelů. Dvořáčková prý v CZ Stavebním holdingu pracovala jako odpovědná zástupkyně. Podivná je i mediální platforma, na které se celá kauza odehrává. Sérii článků proti Black Bird Real Estate publikuje lokální redaktor Mladé Fronty Dnes Milan Zlinský.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 15125 lidí
„Na jeho tvorbě je nápadné, že se ani jednou nenamáhá obrátit se žádostí o stanovisko na postiženou stranu, tedy developera, proti kterému jeho články útočí. Není zcela překvapivé, že se dají dohledat Zlinského články o projektech CZ Stavebního holdingu, které působí téměř jako reklama. V článku o projektu Zelená terasa novinář popisuje luxusní bydlení i s cenami vzorových bytů a dává prostor architektovi, kterým je shodou okolností Milan Košař, aby se náležitě ocenil,“ uvedl náš místní zdroj, který je se situací obeznámen.

V inkriminovaném materiálu dostal pohodlný prostor dokonce i spolumajitel firmy CZ Stavební holding a místní politik ČSSD Jan Tichý.

Zdá se však, že konkurenční boj developerů se míjí účinkem. Radní Pardubic totiž pustili projekt do další fáze.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hájím občany, boj exekutorů o zrno mě nezajímá. Budeme se dál bát? Propouštění, dluhy. Patrik Nacher řeší palčivý problém mnoha Čechů

18:00 Hájím občany, boj exekutorů o zrno mě nezajímá. Budeme se dál bát? Propouštění, dluhy. Patrik Nacher řeší palčivý problém mnoha Čechů

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz vám přinášejí rozhovor s poslancem a pražským zastupitelem za hnutí ANO…