Vědomě porušil zákon. Teď čelí Stráský trestnímu oznámení

09.05.2011 15:48

Povolil použití chemických přípravků proti kůrovci, aniž měl vyřízenou výjimku o ochraně přírody a krajiny. Teď za to prozatímní ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský čelí trestnímu oznámení, informuje Aktuálně.cz.

Vědomě porušil zákon. Teď čelí Stráský trestnímu oznámení

Trestných činů zneužití pravomoci veřejné osoby a ohrožení a poškození životního prostředí se podle vysokoškoláka Martina Marka dopustil prozatímní ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský, a proto na něj podal trestní oznámení. Marek je přesvědčen, že Stráský porušil zákony, když bez platných výjimek povolil použití chemických látek v chráněném území, kde to jinak legislativa zakazuje, informuje Aktuálně.cz.

„Jan Stráský se tím, že nařídil použití zákonem zakázaných látek na více než 5000 místech Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, dopustil porušení zákona o ochraně životního prostředí, znečištění zvlášť chráněného území, evropsky významné lokality a ptačí oblasti," uvádí se mimo jiné v trestním oznámení.

Šéf parku nechtěl čekat a riskovat škody na majetku

Oznámení pro Okresní státní zastupitelství Plzeň-město má pět stran plus dalších 151 stran přílohy, kde Marek dokládá konkrétní dopady chemických látek na přírodu. „Užitím látky cypermethrin ohrozil společenstva a populace volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin," upozorňuje se v trestním oznámení.

Stráský v průběhu minulého týdne přiznal použití chemických přípravků bez povolení, ale zdůvodnil to kalamitním stavem parku v důsledku přemnožení kůrovce. „Je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů," vysvětlil šéf NP své rozhodnutí.

Nerespektování zákona úřední osobou

Marek upozornil, že Stráský vědomě a úmyslně rozhodl o porušení zákona, jehož dodržování má naopak sám kontrolovat. „Společenskou nebezpečnost jednání pana Jana Stráského spatřuji především v nerespektování zákona úřední osobou, která je přímo v postavení ředitele úseku státní správy, a jejíž čin může být občany považován za správný a hodný následování," píše se v trestním oznámení.

Marek je předsedou Strany zelených v Plzni. Tvrdí ovšem, že politika v jeho rozhodnutí o podání trestního oznámení nehrála žádnou roli. „Ani jsem to nekonzultoval s nikým z pražského vedení strany," uvedl Marek. Použití chemických látek už na základě podnětu ekologického Hnutí Duha prošetřuje i Česká inspekce životního prostředí.

K věci:

Stráský: Na jedné straně Šumavy jezdí lyžaři, na druhé řádí kůrovec 

Stráský dal povel k zahájení chemického postřiku NP Šumava. Povolení nemá 

Člověk jako Stráský nemůže chránit přírodu, křičí ekologové

Foto: Hans Štembera 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …