Viktor Kožený v Česku nikoho neokradl, napsal tento významný a důležitý muž

05.01.2015 10:56

Kontroverzní postava české privatizace 90. let minulého století Viktor Kožený, který je zahraničními médii označován jako „Pirát z Prahy“, prý v Česku nikoho neokradl. V rozhovoru pro server Peníze.cz to uvedl Dušan Tříska, který je spolu s Tomášem Ježkem a Václavem Klausem považován za tvůrce kuponové privatizace.

Viktor Kožený v Česku nikoho neokradl, napsal tento významný a důležitý muž
Foto: Martin Kovář
Popisek: Dušan Tříska, otec kupónové privatizace

„Podle mě v Česku, alespoň kam dohlédnu, nikoho neokradl,“ řekl Tříska na adresu Koženého. Podle Třísky Kožený ani neměl v úmyslu někoho okrást. Jeho problém prý byl, že proti sobě vyprovokoval lavinu útoků ze všech stran. „Pak mu zablokovali majetek a on nemohl vyplácet slibované desetinásobky vložených prostředků,“ tvrdí Tříska s tím, že Kožený přitom měl velice dobré investiční portfolio, takže by svůj slib vyplacení desetinásobku prý hravě a rád splnil. „Pak už to technicky nešlo, protože byl na útěku a situace tady pro něho byla ztracená,“ uvedl Tříska.

Všem nám pil strašně krev

Nicméně řadu věcí i on Koženému vytýká. „Všem nám pil strašně krev,“ přiznává. „Svojí povahou to prostě kazil. A byl to podle mě i jeden z důvodů, proč ho takhle odřízli,“ konstatoval Tříska. Podle něj část lidí Kožený vysloveně provokoval arogantním jednáním. Přitom jiným zase nesnesitelně podlézal. „Nakonec štval úplně všechny. Třeba Klaus mi pořád říkal, ať s sebou hlavně neberu Koženého,“ přiznal Tříska s tím, že Kožený se opravdu choval zběsile a nešlo ho zastavit.

Dokonce jsem intrikoval, abych s Koženým nemusel sedět v autě

„Když jsem měl někam jet, tak jsem vyloženě intrikoval, abych s ním náhodou neseděl v autě,“ uvedl Tříska. Na druhou stranu ale uznal, že Kožený měl přehled a svoje znalosti dokázal dobře uplatňovat v praxi.

Kožený byl jediný, koho jsem se mohl zeptat. Na rozdíl od mudrlantů jako byl Švejnar

Václav Klaus prý sice zuřil, když Tříska Koženému povolil napsat na vizitku, že je poradce náměstka ministra financí. Tento post totiž v té době zastával právě současný exprezident. Jenže podle Třísky byl Kožený jediný ze všech lidí kolem, kterému mohl zavolat a zeptat se ho na nějaké praktické věci ohledně kolektivního investování, akciových společností a investičních fondů. „V tomhle ohledu mi byl skutečně k něčemu, na rozdíl od jiných mudrlantů jako třeba Švejnar,“ podotkl Tříska.

V Ázerbájdžánu měl Kožený smůlu, že narazil na ostřejší hochy, než byl sám. Na holičkách ho nechala i CIA

Řeč přišla i na Koženého pokus zprivatizovat těžbu ropy v Ázerbájdžánu. „Kdyby se mu skutečně povedlo zprivatizovat ázerbájdžánskou naftu, a nebyl tomu zas tak daleko, tak by se nestal jen nejvlivnějším byznysmenem v Česku, ale v celé Evropě,“ tvrdil Tříska. Jenže podle něj měl Kožený smůlu, že narazil na Alijeva a jeho rodinu, kteří byli očividně ostřejší hoši než on. „Viktor tehdy také tvrdil, že ho zklamala CIA, která prý slibovala, že je dotažení privatizace i v jejím zájmu. Pak ho prý nechala na holičkách,“ dodal k tomu Tříska.

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…