Vláda dostane od ministerstva kultury koncepci památkové péče

13. 7. 2011 14:38

Státní památková péče by měla v příštích pěti letech pokračovat v digitalizaci seznamu kulturních památek a důsledně kontrolovat památkový fond. Tyto a řada dalších návrhů jsou součástí celkové koncepce památkové péče v České republice, kterou ve středu předloží vládě ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). ČTK o tom informoval mluvčí resortu Jan Cieslar.

Vláda dostane od ministerstva kultury koncepci památkové péče
Koncepce je rozdělena do části analytické a návrhové. "V analýzách zpráva vyhodnocuje dopady legislativních změn a změn v organizaci veřejné správy. Konkrétně zrušení okresních úřadů, jejichž kompetence přešly na krajské úřady a nově zřízené obecní úřady s rozšířenou působností," uvedl Cieslar. Analýza také řeší změny v legislativě, a to přijetí nového správního řádu a stavebního zákona.

Veřejná správa bude pracovat s neziskovkami a dobrovolníky

V návrzích ministerstvo počítá například s tím, že bude veřejná správa v rámci péče o památkový fond více spolupracovat s dobrovolníky, nestátními neziskovými organizacemi a zájmovými sdruženími. Besser v koncepci zmiňuje také péči o kulturní krajinu.

"Jednou z priorit oboru státní památkové péče je ale kontinuální poznávání, vyhodnocování a korigování všech součástí památkového fondu ČR," doplnil Cieslar s tím, že zajištěno musí být také transparentní vedení Ústředního seznamu kulturních památek, jehož obsah se bude během následujících pěti let dále digitalizovat.

V případě cestovního ruchu bude ministerstvo prosazovat zejména lepší využití potenciálu jednotlivých památek pro poskytování služeb návštěvníkům. Změnami by měly projít také marketing a propagace památek.

Zlepší se propagace památek a jejich seznam bude nadále digitalizován

Ministerstvo počítá také s rozvojem vzdělávacích programů na kulturních památkách a zvyšováním kvalifikace zaměstnanců, dodal Cieslar.

Památkový fond čítá tisíce nemovitých a movitých památek. K těm nemovitým patří vedle státních hradů, zámků a dalších státních památkových objektů také mnoho církevních a náboženských staveb, městské budovy, vesnické objekty a další specifické druhy staveb - technické, vojenské nebo takzvané drobné stavby (kapličky, boží muka, exteriérové sochy a sousoší).

Mezi movité kulturní památky se pak řadí umělecká výtvarná díla malířství, sochařství, díla uměleckého řemesla, liturgické předměty, hudební památky, ale i technická díla, architektonické články ze zaniklých staveb nebo archeologické nálezy. K dnešnímu dni Památkový fond České republiky zahrnuje i 12 památek na Seznamu světového dědictví UNESCO, kam patří například česká metropole nebo zámek v Litomyšli.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …