Vozily se peníze v igelitkách. Klaus měl strach, že to praskne, uvedl Jan Ruml

13.11.2017 9:45

Server Neovlivní.cz přinesl slova jednoho z aktérů tzv. sarajevského atentátu Jana Rumla. Poprvé tak zaznělo přiznání, že za privatizaci státních podniků v devadesátých letech chodily vládním stranám úplatky. Sarajevský atentát je název pro období pádu vlády Václava Klause kvůli pochybnému financování jeho ODS.

Vozily se peníze v igelitkách. Klaus měl strach, že to praskne, uvedl Jan Ruml
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Ruml

Ruml v Klausově vládě zastával post ministra vnitra. S předsedou vlády a ODS Klausem si byl blízký, byl to však pak on, kdo právě Klause vyzval k rezignaci kvůli skandálům ohledně financování ODS. Kauzy spojené s privatizací se, jak píše server Neovlivní.cz, nikdy nevyšetřily. 

„Sarajevský atentát, když už použijeme tohoto termínu, byl důsledkem toho, jak ODS tehdy přistupovala ke svému vlastnímu financování. Bylo to v listopadu 1997 a pro mě nastala situace, kdy už se dál nedalo v té politické straně setrvávat a nechat to plavat,“ zmínil Ruml.

Anketa

Odvádí zpravodajství ČT dobrou práci?

hlasovalo: 13359 lidí

Původní text ZDE

Podle jeho slov společnosti závislé na rozhodování vlády v privatizacích sponzorovaly tehdy vládní strany. „Druhým problémem ODS bylo sto milionů korun, které vládní strany tehdy dostaly od švýcarsko-holandského konsorcia, které zprivatizovalo SPT Telecom,“ sdělil Ruml a připomněl také drobné příběhy, které kryla fiktivní jména jako Bács a Sinha. 

Jak Ruml dodává, šlo o velký balík peněz. Kde je ten zbytek, by mohl jen spekulovat. Myslím, že Klaus z toho neměl asi nic. Ale ti lidé za ním, ti si z toho zřejmě něco brali. Je pravda, že takové množství peněz by strana nespotřebovala,“ dodal, že přesnou částku, kolik bylo od státních podniků, neví. „Vím o těch sto milionech za privatizaci Telecomu a vím, že pak skončily někde v Lucembursku, odkud je někdo z hlavní kanceláře vozil v igelitkách,“ zmínil závěrem se slovy, že Klaus z toho měl obavy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …