Výběrová řízení s aukcí přináší státnímu rozpočtu desítky milionů

07.06.2016 14:30

Využívání nového způsobu při prodeji státního majetku – výběrových řízení s aukcí navyšuje prodejní ceny v řádech desítek procent a přináší státu desítky milionů korun navíc. Například o 2,7 milionu korun se podařilo navýšit kupní cenu bytového domu v Brně, cena bytu v Jindřichově Hradci pak díky aukci vystoupala o plných 45 procent.

Výběrová řízení s aukcí přináší státnímu rozpočtu desítky milionů
Foto: ÚZSVM
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

„Díky výběrovému řízení s aukcí, které jsem zavedla v loňském roce, dochází k markantnímu navyšování příjmů do státního rozpočtu. O aukce je navíc zájem ze strany veřejnosti. Jsem ráda, že zaznamenáváme i desítky příhozů,“ prohlásila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Aktuálně byl prodán bytový dům v Brně a byt v Jindřichově Hradci. Minimální kupní cena bytového domu v brněnských Stránicích činila 12,21 milionu korun. Dražit se začínalo od nejvyšší nabídky v listinné podobě, která byla 12,51 milionu korun. Do aukce se zapojilo pět zájemců a po 24 příhozech se cena zastavila na 14,91 milionu korun. Cena družstevního bytu v Jindřichově Hradci pak narostla o 45 procent. Po 11 příhozech se zastavila na 690 tisících korun. Kupní cena bytu tak výrazně převýšila i hodnotu členského podílu v bytovém družstvu, který byl vyčíslen na 550 tisíc korun.

K prodeji státního majetku ve formě výběrového řízení s aukcí dochází v případě, že jsou ve výběrovém řízení doručené alespoň dvě nabídky splňující podmínky výběrového řízení. Po otevření poslední obálky předseda komise pro otevírání obálek zahájí aukci na výši nabídnuté ceny. Aukce se mohou zúčastnit ti,  jejichž  nabídnutá cena v listinné podobě byla mezi 2/3 nejvyšších nabídek a osobně se účastní otevírání obálek. Tito účastníci mohou na místě přihazovat nad nejvyšší písemně zaslanou nabídnutou cenu. Průběh přihazování řídí předseda komise, přičemž před začátkem stanoví minimální výši příhozu (v rozpětí 100 Kč až 10 % nejvyšší písemně nabídnuté ceny). Aukce je ukončena trojí výzvou k dalšímu příhozu bez odezvy. Ihned po ukončení oznámí předseda komise jméno účastníka, který podal nejvyšší nabídku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…