WikiLeaks: Američané lobbovali proti prodeji bitevníků L-159

05.09.2011 23:09

Americká diplomacie intenzivně lobbovala proti prodeji bitevníků L-159 do některých zemí, především Bolívie a Venezuely, s nimiž mají USA špatné vztahy. Nakloněny nebyly ani obchodu se spřátelenou vládou v Afghánistánu. Uvedla to Česká televize (ČT) s odkazem na depeše z WikiLeaks, podle nichž američtí diplomati úspěšně tlačili na české politiky, aby vydání licencí znemožnili.

WikiLeaks: Američané lobbovali proti prodeji bitevníků L-159
ČT uvedla, že Aero Vodochody před pěti lety jednalo o dodávkách bitevníků L-159 do Bolívie a Venezuely. Spojené státy měly vážné výhrady, a to i poté, když výrobce nahradil americké komponenty díly z Ukrajiny a Francie. Kromě protiamerických režimů v obou zemích vadila Američanům údajná spolupráce Venezuely s Íránem.

"Informace, které jsme vám poskytli, by měly české vládě stačit k tomu, aby vetovala technologickou kooperaci a prodej zbraní Aera Vodochody do Venezuely," řekl v červnu 2007 podle WikiLeaks bývalý velvyslanec USA v Praze Richard Graber.

"V případě určitých teritorií se nám v minulosti stalo, že nám skutečně bylo naznačeno, že nejsou přípustné," řekl televizi prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek.

Sledujeme téma WikiLeaks

V případu se angažoval i Topolánek

Aero pak chtělo alespoň pronajmout letouny L-39 k výcviku pilotů. V depeši ministerstvo zahraničí sděluje, že všechny formality jsou v pořádku a licenci musí udělit. Ve věci se podle ČT prý angažoval i tehdejší premiér Mirek Topolánek.

"Velvyslanci (Topolánek) řekl, že instruoval vládu pozastavit řízení o udělení licence. Má v úmyslu svolat v příštích dnech jednání s činiteli vlády a přezkoumat celou záležitost," uvedl v červenci 2007 zástupce velvyslance USA Michael Dodman. Topolánek ČT řekl, že o věci nic bližšího neví. Dodal, že stát chce prodat bitevníky L-159. Současně prý naléhal na americkou stranu, aby s prodejem bitevníků pomohla, možnost byla u nově vyzbrojeného letectva v Afghánistánu.

Česko a Aero Vodochody se nyní snaží nepotřebné bitevníky L-159 prodat do Iráku. Šimek televizi řekl, že neví o žádné aktivní podpoře americké strany k tomuto obchodu.

Letouny skončily v hangáru

Česká armáda si původně objednala 72 letounů L-159. Dvě třetiny ale vyřadila a dodnes stojí v hangáru. Zatím se povedla jen výměna pěti strojů za dopravní letadla CASA do Španělska, ani tyto stroje ale zatím nelétají, uvedla dnes ČT.

ČT uvedla, že Aero Vodochody před pěti lety jednalo o dodávkách bitevníků L-159 do Bolívie a Venezuely. Spojené státy měly vážné výhrady, a to i poté, když výrobce nahradil americké komponenty díly z Ukrajiny a Francie. Kromě protiamerických režimů v obou zemích vadila Američanům údajná spolupráce Venezuely s Íránem.

Diplomat: Depeše poškodila dobré jméno republiky

Podle bývalého diplomata Vladimíra Votápka je chování americké strany pochopitelné. „Je běžné, že státy prosazují zájmy svých ekonomických kruhů. Je jen otázkou, jak na to místní politici zareagují," vysvětloval Votápek. Podezření z korupce, které na České republice ulpělo, je pro dobré jméno země podle Votápka devastující. „Chápu, proč se o to Američané tak zajímají, taková korupce může představovat vážné bezpečnostní riziko," dodal Votápek.

Čtěte také:
Američané z Prahy: Steyr oznámil, že Dalík chtěl úplatek 
S vyšetřováním Pandurů nekončíme, dohodlo se Česko s Rakouskem 
Topolánek se chtěl bavit jen o teplu. Nakonec zmínil i Dalíka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bude řev, nejspíš velký. Václav Klaus promluvil o dnešním Rusku

19:06 Bude řev, nejspíš velký. Václav Klaus promluvil o dnešním Rusku

K 50letému výročí sovětské invaze do Československa se v pořadu Interview ČT24 rozhovořil expreziden…