Za těchto podmínek prý může jít Turecko do boje s Islámským státem

24. 10. 2014 17:20

Turecko podmiňuje své případné zapojení do pozemní vojenské operace proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) souběžným zákrokem proti režimu syrského autoritativního prezidenta Bašára Asada a vytvořením bezletových zón nad Sýrií. V Praze to dnes novinářům řekl turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali. Turecko, které sousedí se Sýrií a Irákem a potýká se náporem uprchlíků z těchto zemí, podle něj podporuje pokračování mezinárodních leteckých úderů na islamisty. Nevěří ale v jejich porážku, dokud nepadne i Asad.

Za těchto podmínek prý může jít Turecko do boje s Islámským státem
Foto: Archiv
Popisek: Irák

„Jsme přesvědčeni, že bombardování nestačí ke zlikvidování této teroristické hrozby. Nebezpečí a hrozby vycházející ze Sýrie nemohou být zastaveny, dokud syrský režim bude v Damašku. Příčinou tohoto terorismu v severní Sýrii a severním Iráku je existence Asadova režimu. Ten vytvořil vakuum v regionu a tuto teroristickou organizaci," uvedl velvyslanec Turecka, které patří k dlouhodobým odpůrcům syrského prezidenta.
   
Strategie postupu proti IS by proto podle Bigaliho měla zahrnovat i akci proti vládnímu režimu v Sýrii, kterou už přes tři roky zmítá občanská válka. Za klíčové Ankara podle něj pokládá rovněž vytvoření bezletových zón nad Sýrií, které zabrání leteckým útokům na civilní obyvatelstvo. To jsou podle velvyslance podmínky pro to, aby se Turecko zapojilo do pozemní operace proti IS. „Ještě jsme o tom nerozhodli, ale pokud budou tyto podmínky splněny, můžeme naši účast zvážit," konstatoval Bigali.
   
Jeho země se dosud stavěla rezervovaně k mezinárodní zbrojní podpoře sil iráckých Kurdů, které bojují s islamisty, a jen velmi liknavě otevřela své hranice pro přesun kurdských posil a materiálu do severosyrského města Kobani, které se IS v posledních dnech intenzivně snaží dobýt. V Turecku totiž žije početná kurdská menšina a tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK) Ankara stejně jako USA označuje za teroristickou organizaci. Turecko se bojí, aby se zbraně poslané iráckým Kurdům nedostaly do rukou PKK. Tu Turci podle velvyslance považují za stejnou bezpečnostní hrozbu jako IS.
   
Obavy z toho, že by mezinárodním společenstvím podpoření Kurdové mohli zesílit své snahy o vytvoření vlastního státu a mohli by ohrozit územní celistvost Turecka, Ankara podle Bigaliho nemá. „Narušení jednoty našeho státu ale rozhodně nepřipustíme a nemůžeme akceptovat ani autonomii," zdůraznil velvyslanec, který v Česku působí čtyři měsíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…