Zatímco se v ODS jásalo a tleskalo, Václav Klaus ml. neslavil. Řekl nám proč

21. 10. 2017 21:28

REPORTÁŽ Občanští demokraté ve své hlavní kanceláři v Praze s napětím očekávali výsledky sněmovních voleb. Atmosféra po uveřejnění prvních výsledků byla pochmurná. Zlepšovat se začala spolu s tím, jak se snižoval volební zisk SPD Tomia Okamury a sama ODS začala sílit. Tleskalo se a jásalo, když strana překonala desetiprocentní hranici, SPD oslabila a promluvil předseda ODS Petr Fiala. Do koalice s Babišem nepůjdeme, shodli se občanští demokraté, které ParlamentníListy.cz oslovily. Optimismus tak trochu krotil Václav Klaus mladší, podle kterého je získaných 11 procent hlasů slabým výsledkem.

Zatímco se v ODS jásalo a tleskalo, Václav Klaus ml. neslavil. Řekl nám proč
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Volební štáb ODS

Tleskalo se, když ODS překonala magickou hranici deseti procent, tedy tu samou, kterou si strana před volbami vytyčila. Další potlesk následoval, když o několik procent oslabilo protimigrační hnutí SPD. Tleskot přerostl v hlasitý jásot v okamžiku, kdy se ODS přehoupla na druhé místo hned za hnutí ANO a následně když vystoupil předseda ODS Petr Fiala po zveřejnění finálních výsledků voleb a ohlásil znovuzrození politické pravice.

ParlamentníListy.cz mezitím zjišťovaly od přítomných občanských demokratů jejich názor na výsledek voleb a rovněž i odpověď na teoretickou otázku: byla by ODS ochotna jít do jakékoliv formy vlády či politické podpory hnutí ANO Andreje Babiše.

„Koalice s ANO nepřipadá v žádném případě v úvahu,“ sdělil na místě ParlamentnímListům.cz bývalý pražský primátor a jeden z čelných lídrů současné kandidátky ODS Bohuslav Svoboda.

Fotogalerie: - Úspěch ODS

Předseda ODS Petr Fiala
Volební štáb ODS
Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda
Předseda ODS Petr Fiala
Senátor za ODS Jiří Oberfalzer
Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda

„Nelze slučovat demokracii s oligarchií,“ doplnil. „Koalici ANO a ODS považuji za naprosto vyloučenou,“ sdělil ParlamentnímListům.cz v průběhu sčítání volebních výsledků. „To je jako dát dohromady vodu a oheň. Principy, na kterých je ANO postaveno, jsou pro mne a věřím, že i pro ODS naprosto nepřijatelné. A koalice s někým, kdo není žádné koalice schopen, kdo chce vládnout jako oligarcha, diktátor a kdo popírá všechny principy demokracie, možná není,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Svoboda.

Stejně nesmlouvavý byl v postoji k této otázce i dlouholetý poslanec za ODS Marek Benda.

Podobný názor, ač poněkud nepřímo, prezentoval pro ParlamentníListy.cz i favorit letošních voleb za ODS, expert na školství a dlouholetý ředitel gymnázia PORG Václav Klaus mladší. Tomu se v Praze podařilo nebývale uspět a stát se místní volební jedničkou občanských demokratů díky značnému množství získaných preferenčních hlasů.

Klaus: Dostali jsme se z opozice do opozice

„Nezískali jsme dostatečný počet hlasů potřebný k prosazování programu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz s tím, že by ODS měla pravděpodobně zamířit do opozice. K vládnutí bez dostatečného mandátu k prosazování programu podle Klause není důvod. „Ten výsledek bohužel znamená odchod do opozice. Dostali jsme se z opozice do opozice,“ uvedl. „V politice se má hájit program. My nemáme takovou sílu, abychom svůj program hájili a kvůli nějakým ztrátovým křeslům je určitě vyloučené dělat koalici,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Václav Klaus mladší. „11 procent je slabý výsledek,“ doplnil.

„Na jednu stranu bych se mohl radovat, ale na druhou stranu jsem zděšen. Jsem zděšen volebním výsledkem Andreje Babiše,“ sdělil ParlamentnímListům.cz senátor za ODS Jiří Oberfalzer. „S Andrejem Babišem to naprosto není možné,“ uvedl Oberfalzer k možné koalici ANO a ODS. „Je to strana složená z naprosté většiny ze zaměstnanci Agrofertu. To jsou v podstatě námezdní poslanci. S takovou stranou je těžko vůbec spolupracovat. Doufám, že je to nemožné,“ dodal.

Odmítavý postoj k jakékoliv politické podpoře hnutí Andreje Babiše potvrdil i předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci, po závěrečném sečtení hlasů s tím, že prosazuje férovou politiku a odmítavý postoj k ANO strana prezentovala voličům hlasitě během předvolební kampaně. Namístě je připomenout, že ODS se před volbami profilovala jako strana, která závazně voličům slíbila, že nepůjde do jakékoliv koalice s ANO.  

Letošní sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,6 procenta hlasů. Na druhé pozici se umístila ODS se ziskem 11,31 procenta. Na třetím místě skončila Pirátská strana se ziskem 10,79 procenta. SPD získala 10,64 procenta a KSČM 7,7 procenta. Do Poslanecké sněmovny se dostaly i ČSSD s 7,27 procenta, KDU-ČSL se ziskem 5,80 procenta, TOP 09 s 5,31 procenta a hnutí STAN s 5,18 procenta hlasů.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

19:45 Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

V televizních novinách na TV Nova exkluzivně promluvila bývalá žena Andreje Babiše, která žije ve Šv…