Zdeněk Troška vystoupil proti NATO

06.09.2016 8:42

Komunistickou petici za vypsání referenda o vystoupení České republiky z NATO či zákazu případného vyslání českých vojáků na hranice s Ruskem dle dostupných informací podpořil filmový režisér Zdeněk Troška.

Zdeněk Troška vystoupil proti NATO
Foto: Archiv ZT
Popisek: Režisér Zdeněk Troška

Jeho jméno figuruje v seznamu členů petičního výboru, v němž se vedle známého filmového tvůrce objevili také například básník Karel Sýs, spisovatelka Lenka Procházková či mluvčí iniciativy NE základnám Eva Novotná.

Petice visí na stránkách KSČM zhruba od poloviny srpna letošního roku, její vypsání odsouhlasil Výkonný výbor ÚV KSČM o měsíc dříve. K jejímu šíření chtějí komunisté využít i kampaň pro říjnové senátní a krajské volby. Novinářům to v pondělí oznámila poslankyně a předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová.

„NATO považujeme za válečnický pakt, který šíří chaos a destabilizuje regiony v celém světě,“ vysvětlila Semelová. V textu petice stojí, že NATO rovněž může za humanitární pohromy a živí teror a migrační vlny.

„Žádal nás kdokoli o souhlas s podporou protiústavního převratu na Ukrajině? Války, již její vláda vede proti Donbasu? S přesunem zbraní NATO na ruské hranice?“ táží se autoři petice.

Petice je reakcí na červencové rozhodnutí NATO rozmístit čtyři mnohonárodnostní prapory v Polsku a v Pobaltí kvůli obavám těchto zemí z agresivní ruské politiky. Byť případné zapojení českých vojáků prozatím není na pořadu dne, KSČM míní, že do střetu s jadernou velmocí to vtahuje i Česko. „A mění nás tak v živý štít, jenž by byl na ráně jako jeden z nejbližších,“ varuje.

Aby se předešlo útoku, komunisté vyzývají vládu, aby nepřipustila rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území, nevysílala české vojáky na ruskou hranici a nechala občany rozhodnout o členství v NATO v referendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

13:52 Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

Za posledních pět týdnů ve vládě končí už čtvrtý ministr. Po sérii protestů části umělecké obce rezi…