Zelený Liška a další ekologisté blokují kácení. Vlastními těly

15.07.2011 22:24

Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha od pátku blokují lokalitu Ptačí potok u Modravy na Šumavě, aby zabránili správě Národního parku Šumava vykácet stromy napadené kůrovcem. Prý chybí náležitá povolení.

Zelený Liška a další ekologisté blokují kácení. Vlastními těly
reklama

Celý den bylo na místě asi dvacet ekologů, které přijel podpořit i předseda Strany zelených Ondřej Liška. Po šesté hodině večer aktivisté sešli dolů do kempu. Podle slov přírodovědce Mojmíra Vlašína se zítra ráno vrátí zpět k Ptačímu potoku.

„V podmáčené oblasti je vyznačeno odhadem tři tísce stromů. V místě, kde žijí ohrožené druhy zvířat, by vznikla obrovská holina," uvedl pro server Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Aktivistům leží v žaludku ale i způsob kácení stromů.

„Je tu pokácena skoro stovka stromů, některé jsou odkorněné, jiné ne. Našli jsme ale i devět stromů, ve kterých kůrovec vůbec nebyl, které byly zdravé," říká Vlašín. „Musel to dělat nějaký úplný diletant, skácené stromy spadly do malých stromků a zničily celý podrost," doplnil.

Povolení ministerstva ekologům nestačí. Požadují další papírování

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) kácení kůrovcem napadených smrků povolil. Správa parku si podle Bláhy ale musí nechat vypracovat ještě posudek o vlivu těžby na faunu a flóru, což prý neučinila.

Dále park potřebuje také výjimku k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému. To připouští i správci parku. Podle nich však problém s kůrovcem nabyl obřích rozměrů a je zapotřebí neprodleně jednat, aby zabránili ještě větším škodám.

Kůrovec ohrožuje Šumavu

„Kdybychom uvažovali o 'naturovém' posouzení, nedočkali bychom se výsledku dříve než na podzim, a to už by kůrovec napadl další desetitisíce stromů. Veřejný zájem na ochranu přírody v tomto případě hovoří jasně a v našem jednání nás jednoznačně podporuje město Kašperské Hory, Modrava i Plzeňský kraj, na jejichž území se lokalita nachází," obhajuje kácení mluvčí parku Pavel Pechoušek.

„Prováděná opaření se vztahují na konkrétní stromy, které jsou v lokalitě očekávaného a výrazně silného postupu kůrovce. Pokud park teď u těchto stromů nezasáhne, pak bude muset za několik týdnů pokácet stromů osm až desetkrát tolik," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Související:
Lesy ČR devastují Šumavu, tvrdí ekologové z Hnutí Duha
Ekologové demonstrovali před úřadem vlády 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní

10:31 Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zhlédl nedělní Otázky Václava Moravce a rozhodl se sepsat text, v …