Eliška Hradilková Bártová: Lukoil uhradil dluh vůči státu. I s úroky zaplatil 32,6 milionů korun. Měli jsme na to rezervu, říká Nejedlý

22.05.2016 7:35

Firma Lukoil Aviation Czech, kterou spoluvlastní klíčový poradce prezidenta Martin Nejedlý, v pátek 20. 5. uhradila pokutu za nevrácení leteckého paliva do zásobníku státních rezerv. Počáteční pokuta 27,5 milionů korun se v průběhu let, kdy Lukoil odmítal částku zaplatit, vyšplhala s úroky na 32,6 milionů korun.

Eliška Hradilková Bártová: Lukoil uhradil dluh vůči státu. I s úroky zaplatil 32,6 milionů korun. Měli jsme na to rezervu, říká Nejedlý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cisterna Lukoil

Společnost Lukoil Aviation Czech zastoupená poradcem Nejedlým uhradila dlužnou částku poté, co to nařídil soud druhé instance, proti němuž není dovolání. “Můžeme potvrdit, že společnost Lukoil Aviation Czech dnes dopoledne zaplatila pokutu i s úroky,” řekl HlídacíPes.org tiskový mluvčí SSHR Jakub Linka.

Úrok z prodlení ve výši 8,05% ročně nabíhal Lukoilu od února 2014. K původně stanovené pokutě 27,5 milionů korun, tak přibyla ještě suma 5,1 milonů korun úroků.

Z čeho tuto částku ale společnost Lukoil, která záhy po prvním odsuzujícím verdiktu skončila v likvidaci, zaplatila, není jasné. Podle výročních zpráv totiž skončila ve ztrátě 25 milionů korun.

“Je to záležitost firmy, měli k tomuto účelu zřízený rezervní fond,” řekl HlídacíPes.org bývalý jednatel a spolumajitel Lukoilu Martin Nejedlý. V poslední doložené výroční zprávě za rok 2014 ale není u položky rezervní fond uvedena žádná částka.

“Byl jsem přesvědčen, že státu nevznikla žádná škoda, proto jsem čekal, až na finální rozhodnutí, proti kterému není možné odvolání,” dodal ještě Nejedlý jako vysvětlení, proč pokutu nezaplatili hned, když byla firmě uložena.

Nevýhodný obchod

Počátek sporu spadá do roku 2009, kdy  Státní správa hmotných rezerv (SSHR) uzavřela smlouvu s Lukoil Aviation Czech na obměnu 30 000 metrů krychlových zásob leteckého petroleje v hodnotě 270 milionů korun.

Podle informací HlídacíPes.org firma Lukoil odebrala ze státních rezerv palivo za 272,6 milionu korun. Zpět do zásob správy však dodala jen necelou polovinu. Na doplnění chybějícího paliva v hodnotě 138,4 milionu korun měla firma původně čas do dubna 2013, poté SSHR prodloužilo Lukoilu termín do konce ledna 2014. Ani do té doby ale firma palivo nevrátila.

Důvodem, proč Lukoil letecké palivo do státní zásobárny zcela nevrátil, mohlo být to, že zatímco v době, kdy palivo od SSHR kupovala, byla cena tohoto paliva nízká, v době, kdy jej měla vrátit se vyšplhala na mnohem vyšší částku. Lukoil by tak kvůli k tomu, že by musel palivo pro SSHR nakoupit, na transakci prodělal.

Za nesplnění smluvních podmínek dostala firma od SSHR pokutu 20% z ceny paliva, tedy 27,5 milionů korun. Lukoil však uloženou pokutu odmítal uhradit, a stát ji proto vymáhal soudně.

Obvodní soud loni v červnu potvrdil oprávněnost požadavku na její zaplacení a rozhodl, že Lukoil Aviation Czech musí sankci uhradit. Ke stejnému verdiktu dospěl i odvolací Městský soud v Praze letos v dubnu.

Od roku 2015 dodává tuto komoditu do SSHR společnost UNIPETROL RPA.

Za prezidentem

Většinový podíl ve firmě Lukoil Aviation Czech drží ruská mateřská společnost prostřednictvím dcery se sídlem v Nizozemsku. Podíl 40 procent ve firmě má česká ENE Investment, jejímž akcionářem je Martin Nejedlý. Ještě před několika lety sdílela kanceláře společně s firmami lobbisty Miroslava Šloufa.

V současné době je Nejedlý nejbližším poradcem prezidenta Miloše Zemana, kterému dopomohl k funkci. Nejedlý využívá na Pražském hradě luxusní kancelář a prezidenta doprovází na významných zahraničních cestách. Například s ním cestoval do Číny, jako jeden z mála jej doprovázel na olympiádu, či na jednání s Vladimirem Putinem při návštěvě Ruska

Martin Nejedly´-5

 

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …