Jiří Vyvadil: V Mali chtějí Rusy, ne koloniální Francii

04.10.2021 7:37 | Komentář

Macronovi se lepí smůla na paty. Nikdo o něj nestojí.

Jiří Vyvadil: V Mali chtějí Rusy, ne koloniální Francii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Po nakládačce a nesporném podrazu světového významu, daného svým utajením do posledního momentu, ačkoliv spolu aktivně jednali buď bilaterálně (Austrálie), či na summitu G7 či NATO (USA, Velká Británie) ze strany USA, Velké Británie a Austrálie po vykopnutí z dodávky ponorek pro australskou armádu a jejich nahrazením americkými jadernými ponorkami, vytvořením nového tichomořského vojenského paktu AUKTUS, ze kterého byla vyčleněna jaderná mocnost, člen NATO a člen Rady bezpečnosti, tedy Francie, přišla vzpoura proti přítomnosti Francie v zemi a obvinění ze strany malijského premiéra, že opustila Mali v boji proti džihádistům.

V tomto smyslu premiér Choguel Maiga promluvil i z tribuny právě probíhajícího Valného shromáždění OSN. A v rámci svého následného vystoupení ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov klidně konstatoval, že Mali požádalo o pomoc soukromou ruskou vojenskou, tzv. Wagnerovou společnost.

Jen si zopakujme vývoj. Francouzští vojáci působí v Mali od roku 2013. Osm let poté, co dorazili Francouzi, se bezpečnostní krize rozšířila do Burkiny Faso a Nigeru, kde se četnými skupinami, z nichž některé jsou spojeny s Al-Káidou nebo se skupinou Islámského státu, potuluje regiony ze svých základen v saharské poušti. Bylo zabito asi 55 francouzských vojáků a několik stovek Malijců.

Anketa

Jsou podle vás Češi národem rasistů?

27%
73%
hlasovalo: 31601 lidí

Malijci, rozzuřeni prohlubující se nejistotou, pravidelně protestují proti francouzské armádě a obviňují ji, že v boji proti džihádistům nic nezměnili. Přítomnost francouzských vojáků nazývají okupací a požadují jejich rychlý odchod. Mnozí jsou rádi, že je Rusové nahradí.

„Rusko je neutrálnější“

Oumar Cissé, prominentní bojovník za mír v neklidném regionu Mopti, uvedl, že Rusko je historickým partnerem malijské armády. „Rusko nemá zájem o malijskou politiku na rozdíl od Francie, která konflikt řídí podle svých ekonomických a politických zájmů,“ řekl BBC. Někteří aktivisté tvrdí, že přítomnost samotných francouzských sil byla katalyzátorem džihádistického násilí. Francie se dlouhodobě staví proti vyjednávání s džihádisty, což je možnost, kterou někteří Malijci upřednostňují.

Pokud by dohoda s Mali pokračovala, znamenalo by to velké rozšíření ruských vojenských zájmů v Africe a strategický nezdar pro Západ. Nasazení ruských vojenských dodavatelů by signalizovalo hluboký rozchod s Francií a Západem. A nezapomínejme, že operace v Mali je kryta i Evropskou unií, která ji chápe jako svůj osobitý vklad boji proti terorismu a často se jí chlubí i naši politici. I proto zřejmě ministr Metnar zakoupil z Francie větší dodávku děl za několik miliard. No, nekupte to. Budeme nyní střílet na vrabce?

Je příznačné, že o tomto poměrně závažném faktu jsem nezaznamenal v českých médiích ani řádku, a přitom je to další rána nejen pro prestiž Francie, ale i Evropské unie, která ústy svých nejvyšších představitelů stále sní o své geopolitické síle. Ale je to i ostuda pro všechny české politiky, kteří tuto další absurdní misi po Afghánistánu tak vehementně - s výjimkou politiků KSČM a SPD - podporovali.

Macrona určitě nelitujme, jak dopadá. Na rozdíl od Ruska, které ví, co geopoliticky může, a může toho hodně, a to získává, Francie už je jen vyšeptalá bývalá světová velmoc.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …