Nadační fond proti korupci: Elitní vyšetřovatelé - prokázali své kvality při rozkrývání závažných kauz a nyní hromadně žádají o odchod do civilu? Podezřelé...

10.06.2016 15:14

Stanovisko NFPK k posledním událostem na Policii ČR:

Nadační fond proti korupci: Elitní vyšetřovatelé - prokázali své kvality při rozkrývání závažných kauz a nyní hromadně žádají o odchod do civilu? Podezřelé...
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Reorganizace policejních útvarů, o které se v posledních dnech dozvěděla laická i odborná veřejnost, splňuje znaky účelového odstranění Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vede Robert Šlachta a který v návaznosti na tyto změny ve čtvrtek podal žádost o odchod do civilu. Na tomto procesu je podezřelá celá řada okolností.

Zcela zde chybí veřejná a odborná diskuse vzhledem k faktu, že se jedná o naprosto zásadní změnu. K diskusi o reorganizaci nebyly přizvány špičky státního zastupitelství ani vedení dotčených policejních útvarů. Přístup k této reorganizaci je doslova bleskový, ačkoliv ještě nedávno Ministerstvo vnitra tento krok popíralo. ÚOOZ se zvlášť v posledních letech vyznačoval a vyznačuje kvalitní prací, kdy dokonce nedochází ani k únikům informací. Především je ovšem nezbytné připomenout slova nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který varuje před „snížením kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci“.

Jsme si plně vědomi faktu, že uvedená změna je plně v kompetenci policejního prezidenta. Avšak naprosto tragický a neprofesionální způsob komunikace ze strany Policie ČR a Ministerstva vnitra nás utvrzuje v tom, že cílem uvedeného sloučení je snaha tohoto rezortu o destabilizaci a omezení nezávislosti činnosti ÚOOZ a jejích elitních vyšetřovatelů, kteří prokázali své kvality při rozkrývání závažných kauz a kteří nyní hromadně žádají o odchod do civilu.

Pevně věříme, že reorganizace nakonec nebude v této podobě realizována a elitní vyšetřovatelé zůstanou ve svých funkcích. Nedošlo by tak k ohrožení vyšetřování již probíhajících případů. A pokud by mělo k takto razantním změnám dojít v budoucnosti, bude tak učiněno po diskusi se všemi zainteresovanými stranami.

Nadační fond proti korupci je nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…