Nadační fond proti korupci: Šnečí finta

3. 5. 2017 8:35

Existuje země, kde zadavatelé veřejných zakázek mohou vypsat zakázku na míru předem určenému vítězi a dokonce mu ji i udělit. V rozporu se zákonem.

Nadační fond proti korupci: Šnečí finta
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Například v rámci velkých „malých“ domů. Namísto férové soutěže může být předem určen vítěz – třeba mafií. Neúspěšní uchazeči to ale mohou napadnout u odvolacího orgánu – u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten má silnou pravomoc vítěze anulovat a zakázat zadavateli podepsat s ním smlouvu – nebo aspoň uzavření smlouvy oddálit. A tím mafii překazit její plány na čerpání finančních prostředků od veřejných zadavatelů. Úřad takové rozhodnutí musí stihnout v zákonem stanovené lhůtě. Když to nestihne, zadavatel může podepsat s vítězem smlouvu.

Posléze úřad oznámí těm, kteří celé divadlo včas napadli, své rozhodnutí. Nese se v tomto duchu: „Je docela dobře možné, že zakázka byla udělena v rozporu se zákonem, ale jelikož již byla podepsána smlouva, je zkoumání zákonnosti či nezákonnosti výběru vítěze zbytečné pro bezpředmětnost…“. Ta země, kde se to od roku 2012 stalo praxí, se jmenuje Česká republika.

Za tu dobu vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže takových rozhodnutí o „bezpředmětnosti“ několik stovek, a to u zakázek

za 25 000 000 000 korun!

To je dost peněz na to, aby byli všichni spokojeni – vyjma daňových poplatníků a firem, které mají smůlu… Vše se děje v souladu se zákony země. Vše je čisté podle práva. Mafie se směje, občan to těžce platí a… asi o tom ani neví. V tomto případě mají klientelistické síly zájem na tom, aby úředník nic neudělal. To je vždy o mnoho snazší, než někoho donutit, aby něco udělal. Poručík Columbo by si vylámal zuby…  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…