Vaše Věc: Průzkumy CVVM jsou stále více diskutabilní

24.11.2015 9:45

Zdá se, že agentura pro výzkum veřejného mínění CVVM, plně placená ze státních prostředků, dlouhodobě chce, více než jiné agentury, vycházet s mocnými tohoto světa… Snaží se vycházet vstříc především parlamentním, hlavně však vládním stranám.

Vaše Věc: Průzkumy CVVM jsou stále více diskutabilní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klec s vládními představiteli

Výsledky průzkumů stranických preferencí podle CVVM mají dlouhodobě nejspíše chlácholivý charakter a bývají velmi vzdáleny od reality, tak jak ji přinášejí volby. Skutečná hodnota průzkumů CVVM, pokud jde o volební preference, či dokonce pokud jde o hledisko sociologické vědy, je proto omezená.

Zkušený pozorovatel české politiky musel po nedávno zveřejněném průzkumu TNS Aisa, zpracovaném pro ČT, ve kterém mělo hnutí ANO 28 procent a ČSSD tragických 16 procent, očekávat, že od CVVM přijde jistě něco uklidňujícího. Něco, co sice ve výsledku potvrdí vedoucí pozici hnutí ANO (mimochodem tato vedoucí pozice hnutí nebyla zatím nikdy potvrzena ve volbách), ale výsledek volebních preferencí bude pro ČSSD vlastně lichotivý. Zkrátka, že to je sice špatné, ale zase ne tak zcela špatné. Zkušenější pozorovatel takovýto výsledek „volebních preferencí podle CVVM“ předvídal už dopředu a nezmýlil se…

Teď ještě přijde průzkum nejmenované agentury, ve kterém bude hnutí ANO vést jen o nějakou desetinu procenta. O kolik to asi bude? O jednu nebo dvě?

Takto pojaté průzkumy CVVM jsou ale opravdu jen vyhazováním státních peněz z okna. Jejich skutečná hodnota je minimální. Jsou jen součástí marketingu parlamentních, resp. vládních stran. A podobně je tomu i u jiných, zcela účelově zpracovávaných průzkumů jiných agentur, kde jde jen o byznys.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…