Zdeněk Koudelka: Jmenování profesorů

11. 1. 2014 21:19

Jestliže bude změněna osoba jmenující profesory, je správné dát toto právo rektorům vysokých škol.

Zdeněk Koudelka: Jmenování profesorů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vladimíra Dvořáková v Karolinu

Od tereziánsko-josefínských reforem v druhé polovině 18. st. byla vysoká škola vnímána jako významný státní ústav a profesor jako státní hodnostář. Proto byl jmenován spolu s vysokými úředníky panovníkem. I když je od roku 1999 umožněno působení soukromých vysokých škol, bylo ponecháno právo jmenovat profesory prezidentu republiky, přičemž jmenování profesorem již neobsahuje právo na pracovní místo na konkrétní vysoké škole. Prezident republiky požívá tohoto práva, protože při tvorbě nových zákonů se často opisuje z dosavadních, neprosazuje-li někdo změnu. Právo prezidenta jmenovat profesory je odůvodněno jen tradicí.

Jestliže bude změněna osoba jmenující profesory, je správné dát toto právo rektorům vysokých škol. Toto právo nikdy neměl ministr školství či předseda parlamentní komory. Navíc je nedůvodné zatěžovat mimopražské kandidáty profesury požadavkem na cestu do Prahy, kde by nějaký pražský orgán měl vykonat jejich jmenování. Vysoké školy na Moravě jsou způsobilé provést jmenování profesora bez potvrzení jmenování z Prahy. Jmenování profesorů rektory nezpochybňuje obecnou platnost profesury. Rektoři udělují tituly bakalářské, magisterské a doktorské s obecnou platností. Obecnou platnost profesury zaručují jednotná pravidla předchozího profesorského řízení pro všechny vysoké školy. Obdobně jmenování docentů provádí rektoři, přičemž docent může působit i na jiné škole, než kde byl jmenován. Na rektory byla tato pravomoc převedena roku 1990. V letech 1950-90 jmenoval docenty ministr školství.

Bude-li opuštěna tradice jmenování profesorů hlavou státu, je přirozeným řešením dát tuto pravomoc tam, kde se profesorské řízení provádí. Tedy na vysoké školy a zmocnit jmenováním jejich rektory. Je na zákonodárci, zda ponechá profesuru jako obecnou hodnost akademického pracovníka s celostátní platností či ji sváže s konkrétním pracovním místem na dané vysoké škole.

Autor je právník

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné

18:51 Jiří Baťa: Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné

Tato poznámka se týká tzv. přechylování jmen u žen, tedy ženské jméno s koncovkou -ová. Tuto proble…