Kohoutová (ODS): Peticí za práva handicapovaných sportovců se stále zabývají poslanci

07.04.2011 13:04

V úterý měl na programu Petiční výbor opětovné projednání Petice za rovné podmínky handicapovaných sportovců. Petice je vyústěním již sedmiletého sporu mezi Českým paralympijským výborem (ČPV) a Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS).

Kohoutová (ODS): Peticí za práva handicapovaných sportovců se stále zabývají poslanci

Včera měl na programu Petiční výbor opětovné projednání Petice za rovné podmínky handicapovaných sportovců. Petice je vyústěním již sedmiletého sporu mezi Českým paralympijským výborem (ČPV) a Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS), na který doplácejí zejména sportovci se zdravotním postižením, kteří byli nebo jsou sdruženi v ČSTPS. Díky sporům stále nemají rovný přístup k účasti na mezinárodních závodech a paralympiádách. O mediaci tohoto sporu se snažili poslanci již na veřejném slyšení dne 22.2.2011, po kterém měly obě strany usednout k jednacímu stolu. Společná schůzka však nikdy neproběhla, a to i přesto, že ČSTPS k ní opakovaně druhou stranu vyzývalo.

"Nemíním nečinně přihlížet a smířit se s tím, že rovný přístup ke sportování, k reprezentaci nemají všichni sportovci stejný. Řešením není přestup do jiné organizace, řešením je narovnání vztahů a nediskriminačních pravidel, které jsou pro reprezentační nominace," uvádí poslankyně za ODS Lenka Kohoutová, která je zpravodajkou petice.

Na schůzi petičního výboru byl pozván pan ministr Dobeš, jako garant sportu v České republice. Bohužel se z pracovních důvodů omluvil. Jednání se za MŠMT zúčastnil náměstek Jan Kocourek. Během jednání, jako možnou variantu narovnání sporu, nastínil možnost financování sportu osob se zdravotním postižením přes národní sportovní svazy na základě dohody. Konkrétní návrh financování bude projednán s jednotlivými sportovními svazy a na příštím jednání petičního výboru s ním budou seznámeni poslanci za účasti ministra Josefa Dobeše.

Poslankyně Lenka Kohoutová však upozornila na to, že některé neolympijské sporty handicapovaných nejsou zařazeny v národní svazové struktury a byly by tedy tímto způsobem naprosto odříznuté od dotací ze strany MŠMT. Týká se to například florbalu na elektrickým vozících nebo boccii, či goalballu Dalším problémem je zajištění nominací na mezinárodní soutěže při splnění kvalifikačních kritérií. Tuto záležitost strategie MŠMT neřeší a přitom víme, že právě tento diskriminační přístup byl v minulosti uplatňován na sportovce ČSTPS, kteří tak měli znemožněnu účast na paralympiádách. Bez záruky toho, že se tato situace nebude již do budoucna opakovat, nebude ani obsah petice z pohledu Petičního výboru narovnán.

##MINIPAS 1840## 

Dále čtěte:
Budeme žebráci, brání se postižení škrtům. VV je litují
Bez reformy půjdeme do záhuby, říká Drábek
Zdravotně postižení budou protestovat. Nelíbí se jim návrhy ministerstva
Ministr Drábek: Zdravotně postižení se nemusí změn obávat

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lenka Kohoutová - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kuba (ODS): Na opakované komunální volby bude méně peněz

9:29 Kuba (ODS): Na opakované komunální volby bude méně peněz

ODS v Jihočeském kraji poslala lidem v Lenoře 125 000 korun jako dar a příspěvek na obnovu domu poni…