Kohoutová (ODS): Peticí za práva handicapovaných sportovců se stále zabývají poslanci

07.04.2011 13:04

V úterý měl na programu Petiční výbor opětovné projednání Petice za rovné podmínky handicapovaných sportovců. Petice je vyústěním již sedmiletého sporu mezi Českým paralympijským výborem (ČPV) a Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS).

Kohoutová (ODS): Peticí za práva handicapovaných sportovců se stále zabývají poslanci

Včera měl na programu Petiční výbor opětovné projednání Petice za rovné podmínky handicapovaných sportovců. Petice je vyústěním již sedmiletého sporu mezi Českým paralympijským výborem (ČPV) a Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS), na který doplácejí zejména sportovci se zdravotním postižením, kteří byli nebo jsou sdruženi v ČSTPS. Díky sporům stále nemají rovný přístup k účasti na mezinárodních závodech a paralympiádách. O mediaci tohoto sporu se snažili poslanci již na veřejném slyšení dne 22.2.2011, po kterém měly obě strany usednout k jednacímu stolu. Společná schůzka však nikdy neproběhla, a to i přesto, že ČSTPS k ní opakovaně druhou stranu vyzývalo.

"Nemíním nečinně přihlížet a smířit se s tím, že rovný přístup ke sportování, k reprezentaci nemají všichni sportovci stejný. Řešením není přestup do jiné organizace, řešením je narovnání vztahů a nediskriminačních pravidel, které jsou pro reprezentační nominace," uvádí poslankyně za ODS Lenka Kohoutová, která je zpravodajkou petice.

Na schůzi petičního výboru byl pozván pan ministr Dobeš, jako garant sportu v České republice. Bohužel se z pracovních důvodů omluvil. Jednání se za MŠMT zúčastnil náměstek Jan Kocourek. Během jednání, jako možnou variantu narovnání sporu, nastínil možnost financování sportu osob se zdravotním postižením přes národní sportovní svazy na základě dohody. Konkrétní návrh financování bude projednán s jednotlivými sportovními svazy a na příštím jednání petičního výboru s ním budou seznámeni poslanci za účasti ministra Josefa Dobeše.

Poslankyně Lenka Kohoutová však upozornila na to, že některé neolympijské sporty handicapovaných nejsou zařazeny v národní svazové struktury a byly by tedy tímto způsobem naprosto odříznuté od dotací ze strany MŠMT. Týká se to například florbalu na elektrickým vozících nebo boccii, či goalballu Dalším problémem je zajištění nominací na mezinárodní soutěže při splnění kvalifikačních kritérií. Tuto záležitost strategie MŠMT neřeší a přitom víme, že právě tento diskriminační přístup byl v minulosti uplatňován na sportovce ČSTPS, kteří tak měli znemožněnu účast na paralympiádách. Bez záruky toho, že se tato situace nebude již do budoucna opakovat, nebude ani obsah petice z pohledu Petičního výboru narovnán.

##MINIPAS 1840## 

Dále čtěte:
Budeme žebráci, brání se postižení škrtům. VV je litují
Bez reformy půjdeme do záhuby, říká Drábek
Zdravotně postižení budou protestovat. Nelíbí se jim návrhy ministerstva
Ministr Drábek: Zdravotně postižení se nemusí změn obávat

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lenka Kohoutová - profil

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace