Kovářová (MS): Počet soudních sporů neustále narůstá

8. 5. 2010 14:59

Ministryně spravedlnosti jednala s představiteli soudů a státních zastupitelství

Kovářová (MS): Počet soudních sporů neustále narůstá

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a její první náměstek Marek Görges jednali v těchto dnech s představiteli krajských, vrchních a nejvyšších soudů a se zástupci krajských a vyšších státních zastupitelství. Hlavními projednávanými body byla systemizace soudců a státních zástupců včetně dostatečného administrativního aparátu a s tím související otázka finančního zabezpečení.

Jedním z významných bodů programu jednání se soudci byl vývoj nápadu u jednotlivých soudů a rostoucí finanční náklady. Ty vzrostly oproti roku 2005 o více než 50 %. „Z dat analyzujících vývoj nápadu, nákladů a vyřízených a nevyřízených věcí mimo jiné vyplývá, že dochází k neustálému nárůstu nápadu. Oproti roku 2005 vzrostl téměř o 15 %. Na jedné straně by nás tento fakt mohl těšit; nárůst může být signálem toho, že lidé justici důvěřují, proto jí svěřují k rozhodování stále více sporů. Na druhé straně však působí neustále se zvyšující nápad justici, která je na pokraji finančních možností, starosti a problémy. Soudy musejí se stejným počtem soudců, a dokonce se sníženým počtem administrativního aparátu, řešit mnohem více případů," uvedla Daniela Kovářová.

Ministryně spravedlnosti rovněž během jednání se soudci i státními zástupci seznámila přítomné s připravovanou vyhláškou dotýkající se psychotestů: „Tato úprava řeší nově výběr adeptů pro soudcovskou profesi. Konkrétně dochází ke změně zadání pro psychotesty, kdy bude znalec svým posudkem zjišťovat, který z navržených uchazečů by toto povolání neměl vykonávat. Závěry, včetně ústního vysvětlení, budou prezentovány předsedovi příslušného soudu. Ten bude mít potom konečné slovo, koho ke jmenování soudcem navrhne. Stejně tomu bude i v případě výběru nových státních zástupců," informovala Daniela Kovářová.

Dále se diskutovalo o problematice datových stránek v justici. Ministerstvo spravedlnosti pojmenovalo v této souvislosti 245 nedostatků, z nichž bylo 48 vyřešeno, zbylé jsou řešeny s ministerstvem vnitra. Nyní se jedná o možnostech nákupu softwaru zjednodušujícího ověřování podpisů. Účastníci jednání byli rovněž informováni o vzdělávání soudců a státních zástupců Justiční akademií.

Další setkání s představiteli soudů a státních zástupců je předběžně plánováno na červen.

Dále čtěte:
Kovářová (MS): Téma hranice trestní odpovědnosti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ČS): Uznání banderovců za válečné veterány je urážkou všech obětí nacismu

7:36 Volfová (ČS): Uznání banderovců za válečné veterány je urážkou všech obětí nacismu

"Krok ukrajinského parlamentu pokládám za mimořádně skandální. Je na stejné úrovni, jako by za váleč…