Marková (KSČM): Jednání koalice je plivnutím do tváře občanů

26.08.2011 6:44

Z TK KSČM, které se zúčastnili poslankyně a stánová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví Soňa Marková a poslanec a stínový ministr KSČM pro resort financí Jiří Dolejš.Hovořili o zdravotnické a daňové reformě.

Marková (KSČM): Jednání koalice je plivnutím do tváře občanů
reklama

Komunističtí poslanci a poslankyně se nezúčastní dnešního jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Činí tak na protest proti "přezíravému a arogantnímu" postupu pravicové vládní koalice.

Novinářům to včera sdělila místopředsedkyně výboru Soňa Marková (KSČM). Zdravotní výbor začal v úterý projednávat šest zákonů týkajících se druhé fáze tzv. zdravotnické reformy. Koalice zvolila stejnou taktiku jako při projednávání zákonů tvořících první část reformy v červnu. Poslanci tehdy měli na prostudování několika tisíc stránek materiálu necelé dva týdny. To samé je čekalo i nyní. Stovky stran pozměňovacích návrhů a nevyslyšených připomínek odborných společností, profesních organizací, odborů, Ligy lidských práv, ombudsmana a dalších, dostali až těsně před úterním jednáním. »Vládní koalice nám na jejich prostudování přidělila milostivě jeden celý den,« uvedla Marková. Už dnes by totiž měl výbor o jednotlivých návrzích hlasovat. Přitom skutečnost, že většinou jde o návrhy koaličních poslanců, podle ní svědčí o tom, že předlohy jsou nedostatečně připravené a je potřeba je vylepšovat. "Jsou to paskvily," shrnula poslankyně. Marková konstatovala, že jednání koalice se nedá v žádném případě označit za seriózní snahu aspoň částečně nahradit zcela nedostatečné projednávání návrhů ještě před jejich předložením do vlády a následně do Poslanecké sněmovny. "Odborná i občanská veřejnost tak byla svědkem ‘arogantního plivnutí do tváře‘ nejen poslanců a poslankyň, ale především občanů České republiky," dodala Marková.

Koalice kvaltuje

Na protest proti takovému "přezíravému a arogantnímu" postupu koalice, se zákonodárci za KSČM dnešního jednání výboru nezúčastní. Marková zdůraznila, že jde pouze o vyjádření protestu. "Neznamená to, že nechceme pracovat, ale chceme, aby naše práce, kterou ukazujeme veřejnosti a která má vliv na 10 mil. občanů ČR, byla kvalitní," vysvětlila. Připomněla, že v jiných zemích se o reformě zdravotnictví diskutuje i několik let, tak nevidí důvod, proč musí mít Česko reformu "ze dne na den a plnou chyb, z nichž některé mohou být fatální".

Marková připomněla dva hlavní důvody, pro které poslanci KSČM nemůžou pro pět ze šesti zákonů tvořících zdravotnickou reformu zvednout ruku a již v prvním čtení navrhovali jejich zamítnutí. Jde jednak o neodůvodněné navyšování spoluúčasti pacientů bez sociálních kompenzací pro ty, kteří již dnes mají problémy s přístupem k potřebné a kvalitní zdravotní péči, druhým důvodem je zavedení tzv. standardů bez jasné definice nároku pacienta v zákoně. Koalice nevyhověla ani následnému požadavku opozice, aby na prostudování návrhů bylo více času. "Koalice si s arogancí sobě vlastní prosadila dokonce zkrácení lhůt pro projednání ve výboru. Nyní tedy opět silou protlačuje svoje asociální, komunisty i většinově odmítané vize v oblasti zdravotnictví do schůze sněmovny již příští týden. Asi proto, aby nikdo nepřišel na ‚miny‘ typu minule nestandardně prohlasovaného ‚přílepku‘ v podobě pozměňovacího návrhu o právu na informace o odměnách a platech ve veřejné sféře," uvedla poslankyně. Zdůraznila, že jediný návrh, který je KSČM připravena podpořit, i když s výhradami, je zákon o zdravotnické záchranné službě.

Dále čtěte: Ve sněmovně se scházejí návrhy na změny v reformě zdravotnictví

Dotaz Soni Markové můžete položit ZDE ##MINIPAS 201##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

22:31 Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

Komentář na facebookovém profilu k Světovému dni telekomunikací a informační společnosti