Šilar (KDU-ČSL): Obavy z Dřevěné knihy se naplňují

24.10.2011 8:15

Předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar vyzval premiéra a ministra zemědělství, aby se začali intenzivně zabývat změnou podmínek v dřevozpracujícím průmyslu.

Šilar (KDU-ČSL): Obavy z Dřevěné knihy se naplňují

Ve svém dopise označil situaci drobných a středních podniků v tomto odvětví doslova za kritickou. „Dřevěná kniha nese své hořké plody. Způsobuje přesně ty problémy, před kterými jsme varovali vládu již před půl rokem," říká senátor Šilar.

Impulsem k další výzvě senátora Šilara byl otevřený dopis, který 11. října rozeslal předseda Sdružení dřevozpracujících podniků Petr Pražan. Sdružení v něm tvrdí, že podmínky lesnických tendrů společně s reálně hrozící dominancí jediného subjektu znamenají ohrožení tisíců pracovních míst v průmyslově nejslabších regionech. „Dřevěná kniha bez sociálního a ekologického pilíře je pro regiony a udržení zaměstnanosti likvidační," uvádí ve svém dopise předseda SDP.

Na kritickou situaci malých a středních podnikatelů ve dřevozpracujícím průmyslu upozorňoval senátor Šilar opakovaně. Již v březnu tohoto roku inicioval na téma Dřevěné knihy senátní veřejné slyšení. V reakci na diskuzi zainteresovaných subjektů a odborníků přijala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova následující doporučení, se kterými byli premiér Nečas i tehdejší ministr zemědělství Fuksa seznámeni:

- rozšířit koncepci MZe (Dřevěnou knihu) o sociální a ekologický pilíř
- spolupracovat na přípravě sociálního pilíře se zástupci regionálních samospráv, se zástupci profesních sdružení lesnicko-dřevařského odvětví a se zástupci dotčených parlamentních a senátních výborů a komisí
- spolupracovat na přípravě ekologického pilíře podle stejných zásad jako v předchozím odstavci
- nevyhlašovat žádná dlouhodobá výběrová řízení do doby, než bude Dřevěná kniha v souladu s platnými předpisy a usneseními

Šilar poukazuje i na to, že Dřevěná kniha je v zásadním rozporu s Národním lesnickým programem (NLP II), který zdůrazňuje závislost zaměstnanosti venkova na lesním hospodářství. „Realizace Dřevěné knihy naopak způsobila úbytek pracovních míst na venkově. Vláda ve své koncepci rezignovala na vytvoření dostatečných podmínek pro zapojení místních dřevozpracujících subjektů a s tím související rozvoj venkovské ekonomiky," uvádí Šilar.

V tuto chvíli už ale není čas na politické půtky. Všichni, komu opravdu záleží na budoucnosti venkova, bychom měli napnout své síly a pokusit se kriticky ohroženým podnikům v dřevozpracujícím průmyslu pomoci," uzavírá senátor Šilar.

Dále čtěte:
Ministr Fuksa: Principy Dřevěné knihy se daří naplňovat
Šilar (KDU-ČSL): Češi rozpoutali v Evropské unii boj za jednotný čas

##PROFIL 1104##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…